Има реални последици от включването на България в "черния" списък на FATF. Те са измерими, директни и доста съществени. Първият проблем, който вече се случва, е влошаването на средата за опериране на българските финансови компании извън България. Това каза пред mediapool.bg Никола Янков, финансист, бивш заместник министър на икономиката.
Той припомни, че т. нар. "черен" списък съдържа само три държави – Северна Корея, Иран и Мианмар. А ние сме в другия списък, който е наречен "сив", но всъщност е "черен", защото в него са държави с наистина тежки проблеми като Сирия, Йемен, много страни от Африка (всъщност "сивият" списък включва 23 държави – Барбадос, България, Буркина Фасо, Камерун, Хърватия, ДР Конго, Гибралтар, Хаити, Ямайка, Мали, Мозамбик, Нигерия, Филипини, Сенегал, Южна Арфика, Южен Судан, Сирия, Танзания, Турция, Уганда, ОАЕ, Виетнам и Йемен).
"В списъка не фигурира друга европейска държава с изключение на Хърватия, която влезе заедно с нас. Всичко това ни поставя в доста непривилегирована позиция. В момента всички регулирани финансови компании – небанковите финансови институции, включително и банките, ограничават операциите си с българските си партньори. Закриват сметки, намаляват лимити за търговия, лимити за кредитиране, експозиции към български активи, продават български акции и облигации и спират да работят с български компании, спира достъпът на чужди капитали в България. Това се случва в момента, каза финансистът.
Той посочи трудностите пред българските банки от този факт:
"Представете си, че сте българска банка, която трябва да се разплаща с долари. За да правите доларови преводи, трябва да имате сметка в американска банка (кореспондентска сметка). Тази американска банка просто ви се обажда, че ви я закрива и не можете да правите преводи в долари. Друга ситуация. Представете си, че сте голям брокер, който има бизнес с търговия с ценни книжа на борсите в Лондон или Ню Йорк. Довчера сте имали лимити за търговия и сте пускали поръчки за 200-500 млн. евро, без да имате пари напред при насрещната страна, която изпълнява вашите поръчки, а сега ви искат парите напред или ви ограничават лимита от 200 млн. евро на 50 млн. евро".
Според Янков решението за включването ни в "сивия списък" на FATF има отношение и към достъпа на българските фирми до капитал.
"В момента най-добрите инвеститори в българските публични компании, които емитират акции и облигации - регулирани фондове от ЕС и САЩ, продават всичките си български активи, защото имат препоръки от регулаторите си да го направят или по вътрешните си правила не могат да държат активи на компании-емитенти от държави в черни списъци. Това е огромен проблем на България, който беше неглижиран изцяло от сегашното правителство и от регулаторите – Българската народна банка (БНБ) и Комисията за финансов надзор (КФН)", допълни той.
Янков посочи, че корупцията е невъзможна без пране на пари. "Ако получите обратно пари от отделна обществена поръчка, след като сте ги придобили незаконно, трябва да ги изперете, за да си ги харчите законно. В този смисъл има и положителен аспект санкцията на FATF. Ако все пак успеем да активираме системата за контрол, това ще бъде полезно", смята финансистът.