Стабилно ли ще остане правителството на България след ротацията? На този въпрос може да се отговори след реалната ротация, важен е въпросът с мандата на коя партия ще е. Сега е на ПП-ДБ, а ГЕРБ искат мандатът и те да са мандатоносители. Стратегията на ГЕРБ е да се стигне до коалиционно споразумение, защото техните партньори се отклоняват.
Това коментира пред БНР международният анализатор Димитър Гърдев.
Той прогнозира, че силно влияние в България ще окажат изборите за Европейски парламент, както и тези в САЩ.
"На евроизборите силно ще повлияят посланията, защото Европа се ориентира към по-консервативни и националистически послания. Затова очаквам и в българското общество, че ще се поставят по-консервативни теми", каза Гърдев.
И допълни: Влияние върху вътрешнополитическия живот у нас ще окаже споразумението, влиза в сила на 31 март т. г., с Австрия и бежанците, но не се очаква до края на тази година да се получи дата и за сухопътния Шенген.
"Това не е договор като договора за влизане на България в ЕС. Моята критика е, че не се изиска срок до 6 месеца за дата за Шенген и по суша. И Денков дължи обяснение. До края на тази година няма как да стане дори в документите се говори, че 2025 ще се разгледа въпросът", обясни международният анализатор.
Димитър Гърдев коментира и събирането на световния икономически и политически елит в Давос и първото присъствие на България в лицето на премиера Денков и вицепремиера Мария Габриел, която вчера се е срещнала с Джеймс О'Браян, помощник държавен секретар на САЩ. С него тя е обсъждала стратегическия диалог България – САЩ, както и глобални и регионални проблеми, сигурността в Черноморския регион и европерспективата на Западните Балкани.
"Нормална е тази среща, защото предстои ротация и тя ще е следващият премиер, да е въведена в световните проблеми. С О'Браян излизат извън рамките на Давос –сигурността е НАТО. Другите теми поставени на вчерашната среща е инициативата т. нар. Три морета, преди години България беше домакин под егидата на Радев, но на тази инициатива водещата държава е Полша", коментира Димитър Гърдев.
"Давос е неформално събитие, но се събират най-влиятелните хора от 100 държави и чертаят бъдещето на света. Там са много от най-сериозните икономически и фактори и финансови директори на институции и банки. Политическите лидери си сверяват часовниците. Тази година на форума се разглеждат войните в Украйна и Газа и новото, надигащо се нещо - изкуствен интелект (ИИ) и влиянието му върху политиката през масовите комуникации и манипулиране на общественото мнение. Китайският представител обърна внимание, че ИИ не трябва да бъде само за богатите, избран елит, а споделен с всички хора , защото дава големи възможности", коментира Димитър Гърдев.
Той отбеляза и силното присъствие на делегацията на Украйна в Давос.
"Форумът беше използван в медийно информационен план. Беше представена формула за мир на Украйна, която не включва участието на Русия – т. нар. Датски формат. Това предложение е по-скоро пожелателно и го разглеждам от информационна гледна точка, защото това е трудно осъществимо без директен диалог с Кремъл", каза международният анализатор.
Той определи като провал позициите на различните държави по отношение на войната в Ивицата Газа.
"Ефектът на тези два конфликта – Газа и Украйна, е различен. По единия виждаме обединение на Запада, а Газа породи разделение на самите западни общества вътре в самите държави, които разглеждат позициите си през различни призми. Като дълготраен ефект ще има по сериозни последствия. Този конфликт подкопа и имиджа на САЩ в арабския свят", допълни Димитър Гърдев.