Проблемът ни като общество идва от чувството за безнаказаност, което се е пропило у нас и никой никога за нищо не се чувства виновен. Смятам, че когато има проблем, човекът на върха на пирамидата е този, който носи отговорност. Това каза пред Радио "Фокус" майката на Даная – Ани Стоянова.
По думите ѝ претенциите ѝ към "Пирогов“ са чисто организационни – въпросът е дали е организиран добре процесът на лечение на дъщеря ѝ Даная. Това според нея са били една верига от забавени, грешно взети решения, които костват живота на детето.
Първата грешка при лечението на Даная е в това, че не се прави скенер при постъпването ѝ в болницата, че не е отчетена като нестандартен случай, въпреки устните обяснения и описанието в амбулаторния лист, че детето страда от тромбоцитопения:
"Тя просто беше третирана като здраво дете, което си е ударило главата. Попитах няколко пъти за скенер, предложих да си го платя – казаха, че няма нужда да бъде облъчвана и че няма никаква необходимост от скенер. Увериха ме, че няма нужда да бъде оставена и под наблюдение и ние си тръгнахме с обезболяващо.“
Състоянието на Даная се влошава и се връща на 5 май отново в "Пирогов“. Тогава от изследването със скенер става ясно, че има хематом:
"Хоспитализираха я веднага, изпратиха ме за един медикамент, който трябваше много бързо да ѝ бъден даден. Общувах само с една сестра, нямаше лекар до вечерта, когато тя започва да повръща кръв. Тогава сестрата се обади на реанимационен екип, заведоха я пак на скенер – видяха, че нещата се влошават и я качиха в реанимация. Това беше последен път, когато я видях в съзнание.“
"На третия ден ми светна червената лампа, че трябва да действам по-различно и написах този пост, който се сподели в социалните мрежи хиляди пъти и беше вълна от доброта,“ разказа още Ани Стоянова и сподели, че благодарение на този пост се стига до телефонен разговор с директора на "Пирогов“ от страна на бивш здравен министър, и няколко часа по-късно се появява неврохирург в лицето на Асен Меджидиев.
Според разказа ѝ парадоксалното е, че в рамките на няколко часа има две коренно различни мнения за и против операцията, като след обаждането на министъра се взема решение в полза на операцията. Тогава д-р Захаринов прави интервенцията, но за съжаление много късно за Даная. Парадоксът в случая е, че трябва да се чака няколко дена, за да дойде специалист да прегледа пациент, в най-голямата спешна болница в България, обобщи още Ани Стоянова.
Целта на мирният протест, който провеждат Ани Стоянова, Фондация "Даная“ подкрепени и от други хора, е с искане за оставката на директора на "Пирогов“ обективна проверка на фактите около смъртта на 15-годишната Даная.
Процедурата по уволнението на директора на "Пирогов“ започва в края на декември, но ситуацията според нея е "Параграф 22“: "Министърът пише протокол за отстраняване на директора на "Пирогов“, той е в сила, но директорът обжалва този протокол и това бави процеса. Сега топката е в ръцете на съда – жалбата да бъде обявена за нищожна, тъй като той няма право на такова обжалване.“
Ани Стоянова категорично заяви, че въпреки всички усилия не вярва този казус да се разплете и истината да излезе наяве. "Вече 9 месеца се опитвам да накарам някой да иска да поиска да покаже истината такава, каквато е. Не моята истина, не тяхната истина – истинската истина. Иска ми се някой да излезе и да ме убеди, че те са направили всичко възможно. От проверката на проверката, от проверките на другите проверки все повече въпроси и въпроси изникват.“
Въпросите са страшно много и Медицински надзор трябва да си свърши работата, но според нея те просто не желаят да си свършат работата. "Това не е война срещу българските лекари, не е война срещу "Пирогов“, това е урок по носене на отговорност,“ категорично заяви Ани Стоянова.