Нов обрат има по казуса с картиранeто на пясъчните дюни край къмпинг "Каваци – север" в непосредствена близост до плажната ивица, става ясно от репортаж на БНР.
След последното 4-о поред обследване на терена, извършено през лятото, областният управител на Бургас Пламен Янев отказва да приключи процедурата и да одобри решението на експертната комисия. Той ще предложи на МОСВ да бъде направено ново 5-о обследване. Според Пламен Янев то трябва да се извърши по приетата вече методика за картирането и определянето на границите и типа на пясъчните дюни.
През последните 2 години, от 2022 г. досега, 4 експертни комисии излязоха с 4 коренно различни становища по казуса има или няма дюни край къмпинг "Каваци - север". Първо бяха констатирани 786 кв. метра дюни. Втората комисия установи, че територията с пясъчни дюни е 4 пъти по-голяма. 6 месеца по-късно при ново правителство се направи и ново обследване.
Третата комисия намали границата на пясъчните дюни до 11 410 кв. метра. Областната управа в Бургас оспори това становище и поиска ново 4-то обследване. То беше извършено миналото лято, като на място пристигна лично министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, който тогава коментира:
"Основната ми цел е да разбера на място за какво става дума, да видя и да говоря с учени и експерти на място за проблемите с дюните. Дюните са особен казус по принцип, защото както знаете и очевидно, те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър и те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Не казвам, че се местят постоянно, но това е динамичен феномен. Другият проблем е, че през годините има приватизации, продажби, собствености и т.н. Ние се занимаваме основно с опазването на околната среда".
15 са собствениците на имоти, които попадат в обследваната територия, на която ту се появяват, ту изчезват пясъчните дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна 10-та категория. Ето какво каза тя за резултатите от последното 4-ото обследване, за което един от експертите участвал в него е изразил особено мнение и твърди, че становището на комисията не е обективно:
"При 4-ото заснемане 99% има тотална промяна на картата. В момента в "Каваци - Север" има изцяло дюни във всички имоти с изключение на един собственик".
Дали някой ще сложи точка на тази сага или абсурдите ще продължат? Засега едно е ясно - четвъртото обследване няма да е последно. Особено мнение за него има и областният управител на Бургас Пламен Янев:
"Ако тази методика на МОСВ е окончателна и повече няма да има промени по нея, тъй като тя не е законов приет акт, самото министерство може да я променя във всеки един момент. В крайна сметка някой трябва да даде гаранции, че оттук нататък всяко едно измерване ще бъде по едни и същи принципи и няма да има такива огромни разлики, които всъщност пораждат цялото напрежение. Ако първите 3 проучвания бяха в някакви близки граници, мисля, че общественото напрежение нямаше да е такова. Когато всяко следващо показва огромни разлики, е нормално хората да се съмняват за това какво всъщност отразяват тези изследвания".
Междувременно по казуса "тука има, тука няма дюни" се водят и редица дела от засегнатите частни собственици. Според тях да се прави обследване на терена, при положение, че последното картиране е от 2016-а година, а по закон следващо обследване трябва да се направи най-рано след 10 години, та нарушавайки това изискване всяко едно становище на каквато и да била експертна комисия, става лесно оспоримо в съда.