"Темата за домашното насилие винаги е била актуална. Хубавото е, че се говори все повече, обществото е все по-чувствително и реагира". Това каза пред БНР Марияна Евтимова от Фондация П.У.Л.С., която от години се занимава с проблема и подкрепя жертви на насилие.
По думите ѝ обаче говоренето по въпроса трябва да бъде и с разбиране за това какво преживяват хората, които са в такава ситуация:
"Пострадалите от домашно насилие преживяват много емоции, те са много объркани, като едновременно преобладават чувства като срам, вина, безпомощност, безизходност от ситуацията. Много пъти това са хора в някаква изолация, някаква форма на зависимост, най-често икономическа. В редица случаи са и хора, които са свикнали да живеят в насилие и го приемат като норма. Затова е много трудно да реагират".
Отричането е реакцията на безпомощност, подчерта Евтимова. Според нея хора в такава ситуация често не виждат друга перспектива пред себе си и предпочитат да останат в тази обстановка. По думите ѝ е много трудно да се излезе от такава обстановка сам. Трябва да има координиран отговор на цялото общество, организациите в тази сфера и държавата, категорична бе тя:
"Трябва да има външна намеса, за да може едно такова лице да излезе от ситуацията на насилие".
Когато обаче се стигне до намеса и интервенция, вече много са закъснели каквито и да било действия, изказа мнението си Марияна Евтимова.
Според нея силата е в превенцията. Трябва да има програми в училищата и детските градини, смята тя и обясни, че още от ранен етап децата трябва да се възпитават в това да пазят своите лични граници, за да не попадат в живот с насилие.
Има алтернатива, могат да излязат от тази ситуация и да живеят като пълноценни и свободни граждани, категорична бе Марияна Евтимова.