Нашата цел е да спрем Делян Пеевски да презареди своето влияние в прокуратурата, службите, съдебната власт и регулаторите. Това е целта на ПП-ДБ и това предлагаме на избирателите. Това мнение изрази лидерът на „Да, България“ Христо Иванов в интервю пред БНР.
„Това е фундаменталният въпрос за функционирането на Републиката. Това е връщане на Империята на страха. Следващото издание на тази система ще бъде много по-брутално от 2017 година“, предупреди Иванов.
„ГЕРБ трябва да решат дали ще са с Пеевски, който им провежда оперативки, присъства на събрания на Изпълнителната им комисия, привиква ги. ГЕРБ да изберат къде ще са. Ние с проекта за споразумение сме дефинирали с каква цел бихме подкрепили правителство. ГЕРБ и всички политически сили да изберат дали ще бъдат инструменти на Пеевски да си укрепи държавата1 или ще продължим усилията за изкопчим държавата“, повтори предупреждението си съпредседателят на „Демократична България“.
И заяви, че в коалицията „сме единни във всяко едно отношение по проблема и в необходимостта да приложим следващия пакет реформи и кадрови промени в споразумението“.
Той уточни, че името на „изкопчване на държавата“ ще разговарят с всички политически сили и "открехна вратата" към БСП и ИТН.
За конституционните промени Иванов заяви, че ПП-ДБ са предлагали по-прост вариант: "Не мисля, че е уместно да поставяме въпроса, че има някаква грешка и някой да си признае. Имаме нов инструментариум, който е с определена сложност, но при добросъвестно прилагане може да реши проблемите и за нова политическа система. Ние предлагахме по-прост вариант - служебното правителство да бъде в състав на редовното към момента и преназначавано с указ на президента."
Той обясни, че в промените „се залага на търсене на баланс в триъгълника - парламент, кандидат-премиер и президент“: "Необходим е баланс в ситуация на криза, за да се проведат честни и по неутрален начин избори. Нито Радев, нито Главчев, нито голяма част от политическите сили не разбират, че трябва да се търси този баланс."
Според Иванов президентът е провел формално консултациите за съставяне на служебен кабинет и затова ПП-ДБ са напуснали.
„Президентът казва, че прави консултации, но нямал правомощия да коментирам министрите. И допуска в състава на този служебен кабинет представител на прокуратурата, при положение, че това е органът, който се опитва активно да води кампания срещу проекта на Закона за Съдебната власт. Защо за външния може, а за вътрешния не може? Защото от вътрешния зависи провеждането на избори“, подчерта още Христо Иванов.
И допълни: "Правилата за конституционните промени не съм ги направил аз, ние предложихме друг модел, който беше отхвърлен от ГЕРБ и ДПС. Този модел има позитиви, но проблемът е, че в ситуацията има норма на безотговорно поведение, вместо да прилагат инструментариума на търсене на баланс. Смятат, че трябва да упражнят властта лично, това виждаме в момента. Този модел, ако бъде прилаган добросъвестно, ще ни е полезен на нас като граждани, защото не трябва да има центрове, които концентрират власт, както правеше президентът преди. И Пеевски се опитва да си запази влиянието. Ние като общество трябва да бягаме от модели, които концентрират власт, и да вървим към такива, които споделят власт между политическите сили в НС и никой не трябва еднолично да взима власт. Става дума за цялостна философия. Критикуваме президента, защото трябваше да влезе в ролята на посредник."
Лидерът на „Да, България“ заяви, че „ако главният секретар Живко Коцев е допуснал нещо от това, което му се вменява - неподходящи връзки и начин на живот, подаръци или връзки с някакви хора от контрабандни канали, той ще отговаря пред съда“.
„Нашият проблем е фундаментален. Всичко това започна да се вади след началото на кампанията. Защо досега не бяха извадени компроматите? То се вади по начин, който ясно напомня селективно изтичане на протоколи от прокуратурата“, посочи Иванов.