На този ден през 1926 година Румънското правителство обявява в Южна Добруджа обсадно положение и вкарва редовна армия в областта. С този акт положението с окупираната българска територия става още по-сложно, припомня в. "Марица".
Южна Добруджа е част от Княжество България. От Освобождението до Балканската война през 1912 година добруджанският въпрос не предизвиква сериозни усложнения в отношенията ни с Румъния. По време обаче на Междусъюзническата война, използвайки обстоятелството, че Българската армия е ангажирана изцяло в бойни действия срещу Сърбия и Гърция, румънската армия напада на 29 юни 1913 г. България в гръб, завладявайки Южна Добруджа. Това води до капитулацията на България и новото статукво на Балканите е узаконено от Букурещкия мирен договор.
След избухването на Първата световна война България подписва с Германия тайна конвенция, според която, ако Румъния нападне някой от съюзниците, България ще придобие загубеното по Букурещкия мирен договор от Румъния. След влизането на северната ни съседка във войната на страната на Антантата, войските на оста нахлуват в Румъния и тя капитулира. На 7 май 1917 г. в Букурещ е подписан договор и земите на юг от линията Черна вода-Кюстенджа стават български. На 24 септември 1918 г. цяла Добруджа до устието на Дунав е предадена на България. Но след няколко дни Андрей Ляпчев подписва в Солун споразумение с Антантата, което е капитулация на страната. Цяла Добруджа е върната на Румъния, която я управлява до 1940 г.
Англо-френската дипломация напразно се опитва да убеди румънските власти да решат въпроса с Южна Добруджа. Чак през 1940-а, когато Румъния се оказва в изолация, започват преговори с България. Натиск върху Румъния оказват и СССР и Унгария. На 26 юни 1940 г. на румънския пълномощен министър в Москва е връчена нота за опразване на Бесарабия. След два дни Съветският съюз нахлува и за 4 дни Червената армия установява новата граница.
През юни 1940 г. има концентрация на унгарската армия на румънската граница. Румъния е притеснена и принудена да реши въпроса с Добруджа. Следва писмо на българското правителство до Хитлер България да получи Южна Добруджа чрез посредничеството на Германия. Румъния се съгласява да подпише Крайовската спогодба на 7 септември 1940 г., с която тази територия е върната на България.