Отидете към основна версия

6 487 6

Трети март. Възкресението на един народ

  • 3 март-
  • освобождението-
  • национален празник-
  • руско-турската освободителна война

136-ата годишнина от Освобождението на България ще бъде отбелязана с разнообразни събития

Датата 3 март отбелязва възкресението на един народ, който близо 500 години беше без своя политическа и духовна свобода, народ, чиято висока самобитна духовна и материална култура бе подложена на унищожение. 

На 3 март 1878 година в градчето Сан Стефано, днешен Йешилкьой, предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя. С него се слага край на Руско-турската освободителна война (1877-1878) и се създава Българска държава след 500-годишно османско владичество.

Причина за Руско-турската война е жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 година, което предизвиква огромен отзвук в Европа. Редица видни европейски общественици и държавници, сред които личат имената на Уилям Гладстоун, Виктор Юго издигат глас в подкрепа на потиснатите българи. Войната става неизбежна, след провала на Константинополската конференция и отказа на Османската империя да се реформира и зачита правата на своите християнски поданици. Тя завършва с победа на руското оръжие.

Санстефанският мир е подписан на 3 март (19 февруари стар стил). Тази дата не е избрана случайно. Тя съвпада с коронацията на Александър ІІ през 1855 година и освобождаването на крепостните селяни в Русия през 1861 година, за което руският император получава прозвището Освободител. Договорът е прелиминарен – т. е. предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Според него, освободена България е автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска. Площта му е над 170 000 кв. км.

Пълномощници от руска страна са граф Н.П.Игнатиев и А.И. Нелидов, а от турска страна - Савфет паша и Садулах бей. Чл. 6-11 се отнасят до България, която е създадена като автономно трибутарно княжество с християнско правителство и своя войска. Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). Чл. 7 от договора урежда устройството и управлението. Държавата се управлява от княз, избран от населението с одобрението на Великите сили и Високата порта. Парламентът е трябвало да изработи Органически устав (Конституция). Предвижда се и временно руско управление за срок от две години, което се осъществява от специален императорски комисар. Чл. 8 предвижда да се плаща специален данък на Високата порта.

Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души. Санстефанският мирен договор от една страна решава проблема с легитимността на българската държавност, а от друга е убедително доказателство за българското териториално присъствие на Балканския полуостров.

Санстефанска България, с малки изключения, припокрива картата на Екзархията от 1870 година, с която султанът легитимира православната духовност на българското население.

Един от важните резултати на Санстефанския договор е, че той създава един идеал, който е в основата както на големите успехи, така и на националните катастрофи за българската държавност след 1878 година. Англия и Австро-Унгария се обявяват против санстефанския договор. По тяхна инициатива той е ревизиран и заменен с Берлинския договор през юли 1878 година.

По силата на неговите клаузи санстефанска България е разделена на пет части - Северна България и Софийския санджак формират васалното Княжество България, което плаща ежегоден данък на турския султан, има своя милиция и се ръководи от княз, избиран от народа, но със съгласието на Великите сили и султана; земите между Стара планина и Родопите се обособяват в отделна автономна област с име Източна Румелия, управлявана от генерал-губернатор, назначаван от Високата порта; Македония и Одринско остават в пределите на Османската империя под пряката власт на султана; градовете Пирот и Враня се предават на Сърбия, а Румъния получава Северна Добруджа.

От 1888 година 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско робство. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 година по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно той става официален празник, а с решение на Великото народно събрание от 5 март 1990 година датата е обявена за Национален празник.

ххх

В цялата страна с тържествени прояви днес ще бъде отбелязан националният празник на България и 136-ата годишнина от Освобождението.

И тази година честването на националния празник ще започне в храмовете на страната, където православното духовенство и народът ще споменат в молитва загиналите и ще благодарят на Бога за драгоценния дар на свободата.

В София по случай деня на освобождението ни от турско робство – 3 март, в храм-паметника „Св. Александър Невски” ще бъде отслужено специално богослужебно последование, по време на което Негово светейшество Българският патриарх Неофит и духовенството ще възпоменат Царя Освободител и всички руски, румънски, фински, украински, белоруски воини и български опълченци, загинали за свободата на страната ни в Руско-турската освободителна война. Ще бъдат отправени и благодарствени молитви към Бога за великия дар на свободата след петвековно чуждо иго и ще бъде изпросено Божието благословение за преуспяването на българския народ.

Това богослужебно последование е съставено по решение на Светия синод специално за случаите, когато, както тази година, националният празник 3 март се пада в първата седмица на Великия пост, когато не се разрешават заупокойни служби.

Негово светейшество патриарх Неофит ще произнесе слово за празника.

Началото на богослужението е в 10 ч.

След последованието, съгласно предварителната програма, под празничното биене на камбаните на Патриаршеската катедрала, в литийно шествие духовенството и миряните, начело с патриарх Неофит, ще се отправят към паметника на Царя Освободител, където ще поднесат венец и цветя.

В 11 ч. Негово светейшество ще вземе участие във военния ритуал по вдигането на българския трибагреник, а от 18 ч. - и в зарята-проверка на площад „Народно събрание”.

Министърът на отбраната Ангел Найденов, заместник-министърът на отбраната Иван Иванов, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и заместник-началникът на отбраната контраадмирал Георги Георгиев ще участват в церемонията по издигане на националното знаме на Република България пред паметника на Незнайния воин, която ще започне в 11.00 ч. Президентът Росен Плевнелиев също ще присъства и ще поднесе венец.

От 11:30 часа пред Паметника на опълченците в центъра на София, в мемориалния комплекс срещу църквата „Св. София“, Столична община, Фондация „Героите на България“ и Софийското сдружение на приятелите на Русия „Ал. Невски“ ще проведат празненство за столичната общественост.

От 12.00 часа ще се извърши тържествена смяна на караула пред Президентството, a от 12.30 ч. в зала „България“ ще започне съвместен празничен концерт на Гвардейския представителен духов оркестър и Софийската филхармония.

От 18.30 часа ще се проведе традиционната тържествена заря проверка в чест на 136-ата годишнина от Освобождението на България пред Народното събрание. Държавният глава ще приеме строя на представителните части на Българската армия и ще произнесе слово.

Той ще даде в Централния военен клуб и традиционен прием за националния празник 3 март.

В Плевен от 10.00 часа в Панорама „Плевенска епопея 1877” ще бъде представена бронзова фигура на ген. Скобелев, автор е скулпторът Ангел Спасов. Тя е дарение от „Южен поток България” АД за постоянната експозиция в Панорамата.

От 11.00 часа край паметник „Майка България” в старопрестолната столица Велико Търново ще бъде направена възстановка на опълченски лагер. В Стара Загора – друг град, свързан с епичната Руско-турска освободителна война, от 19.00 часа общината и Втора механизирана бригада организират тържествена заря-проверка и празнични илюминации.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове