На 3 август 2014-та река Скът излезе от коритото си след поройните дъждове и остави под вода за две седмици 1200 къщи и обществени сгради в Мизия и село Крушовица.
Стихията събори десетки домове, а още над 100 бяха обявени за опасни и разрушени по-късно.
Мнозина напуснаха домовете си завинаги. Президентът Росен Плевнелиев изрази своите съболезнования на семействата и близките на загиналите при трагедията в град Мизия.
На втори август вечерта преди 10 години огромна приливна вълна залива ниската част на Мизия. Блокирани от водата хора се извеждат с лодки с хеликоптери, припомня бТВ.
„С бяла кърпа викахме самолета да дойдат да ни изведат. Имах чувството, че Дунава е нищо пред това, което беше“, спомня си Анка Костадинова.
Станислав Лазаров живее на метри от реката, която буквално се настанява в дома му.
„Два метра и половина вода в продължение на дванайсет дни - нещо страшно. Няма оправяне, такъв ад. Колеги и приятели се стичаха на помощ. Един месец не може да изхвърлим боклуците само. По време на наводнението имаше две жертви. След наводнението по три-четири погребения имаше всеки ден“, каза Станислав.
Години наред семейството се бори с последствията и живее в страх.
„Винаги няма виновен. Виновен е потърпевшият. В България е така. И в момента реката вижте какво представлява, тя се е задръстила с папур. Долу извън Мизия са дървета“, добави той.
„Всяка година през май, юни и юли е война. Ние я чакаме тая река да прелее и да почнем да тичаме пак с тоя багаж накъде. Колко години вече, посочи Ивалин Боляшки.
Местната власт също алармира.
„Освен проблема с канализацията трябва да решим проблема с реката и почистване на реката. Подали сме искане към Междуведомствената комисия“, обясни Валя Берчева, кмет на Мизия.
14 милиона лева са осигурени от държавата за укрепване, почистване и удълбочаване на река Скът в и извън урбанизираните територии, увери областният управител.
Идната пролет проектът трябва да стартира. Следи се непрекъснато и нивото на язовирите, които според потърпевшите най-много са допринесли за бедствието.