Изненада беше това, което направи Украйна, всички военни анализатори не очакваха такова нещо, макар че логически следваше да се очаква страната да търси възможност, за да облекчи натиска от Русия в своите позиции в Донбас. Обясненията за тези действия на Украйна е оказването на натиск върху Русия в друга точка, където тя е неподготвена и по-слаба, така че всъщност да бъде принудена да прехвърли и хора, и техника на тази нова фронтова линия, при това на руска територия, което също е много важно.
Това каза пред “Фокус" Ивайло Иванов от Съюза на офицерите от резерва “Атлантик" (СОРА).
Според него действията в Курска област ще окажат влияние върху хода на войната в дългосрочен аспект, тъй като до момента Русия е смятала руската граница за неприкосновена. "Русия трябва да планира отбраната на целия до този момент неактивен участък от границата с Украйна. Това означава, че тя няма да може да разполага с всички сили и техника, които в момента е съсредоточила основно на фронта в Донбас. А това ще има дългосрочен позитивен аспект от гледна точка отбраната на Украйна. Разпръскването на тези сили и средства по руско-украинската граница, ще дадат облекчение на украинската защита.
Знаем така или иначе Русия към момента разполага и с повече хора, и с повече въоръжение и техника. Между другото, това е важно, което се случи от гледна точка на онзи разказ, че Украйна видите ли не може да води военни действия, не може да планира и организира бързи маневрени действия, за което беше обвинявана от една част от критиците. Виждаме, че Украйна, когато разполага с дори минимални количества въоръжение, техника и хора, много добре може да намира слабите места на руската отбрана и да постига значителни успехи", поясни Ивайло Иванов.
От оскъдната и разнопосочна информация се вижда, че Кримското нападение все още не е спряло. "Това, в което можем да бъдем сигурни е, че не можем да очакваме някакво значително навлизане на Украйна на територията на Русия. Носят се слухове, че всъщност Валерий Герасимов е получил предупреждение за придвижване на украински части, и че руският президент е меко казано недоволен от това, което се е случило.
Защото на практика една от целите на това нахлуване на Украйна на руска територия е всъщност публичното унижение, което те успяха да постигнат и пиар ефектът по отношение на руския президент Путин, неговите твърдения към руските граждани, че всъщност Русия може да води тази война. Руските граждани усещат ежедневно тежестта на войната, включително и чрез скритата мобилизация, която се извършва. Защото по признание на руската страна и на западни оценки, Русия успява да набере около 30 000 човека месечно, да влязат във въоръжените сили. Горе-долу толкова и малко повече са месечните загуби на Руската армия, така че имаме един непрекъснат приток", подчерта Ивайло Иванов.
“Една от целите във военно отношение е да бъде нарушена логистиката на руските части, особено тези, които се сражават в Харков. Споменахме за политическия ефект, да предизвика недоволство в руското население и сериозни сътресения и напрежение, което няма никакво съмнение, че се е случило в Министерство на отбраната и между политическите лидери и Министерство на отбраната. И на следващо място, разбира се, трябва да отчетем и фактът, че по този начин Украйна си създава възможности и по-добри позиции за евентуални бъдещи мирни преговори.
Русия е окупирала някакви територии на Украйна. Сега, когато стане въпрос за преговори, украинската страна може да каже: “Добре, нека да признаем тези реалности, но ние също държим някакви руски територии и очевидно сме готови да ги заменим тези територии срещу законни територии на Украйна “. Четвъртата цел на тези украински действия, може да бъде и създаването на “буферни" зони по границата с Русия, които да не позволяват на Русия толкова лесно да атакува украинските територии, непосредствено от другата страна на границата, както наблюдавахме в Харков", коментира Ивайло Иванов.
Мария Захарова или някой друг представител на външно министерство каза, че “Ще поиска свикване на Съвета за сигурност на ООН да се предприемат действия срещу тези действия на Украйна. Много интересно как сега Русия се сети за ООН да постави този въпрос, забравяйки някак си, че всъщност има две резолюции от 2022 г. на ООН приети при това с огромно мнозинство от страните-членки, които призовават Русия да прекрати военните действия и да напусне територията на Украйна такава, каквато е международно призната.
Руската страна представя войната по този начин, че това не е просто война между Русия и Украйна, а всъщност това е война на Русия с целия останал западен свят, в който Украйна е просто инструмент на западния свят срещу Русия. Не за първи път в такива ситуации става ясно, че Украйна не споделя абсолютно всички свои планове със западните съюзници по много причини. Това, което можем да видим поне публично е, че САЩ, пък и останалите западни държави не осъдиха тези действия на украинската страна. Украйна е в правото си да използва всички възможни средства, за да гарантира защитата на своята територия и възстановяването на своята териториална цялост, тъй като тя е жертвата на агресия, заключи Ивайло Иванов.