Институциите се намират в дълбока криза. Ангажимент на всички политически сили трябва да бъде да предложат форма на управление и то управление, избрано от парламента. България по Конституция е парламентарна република. Тази криза просто означава, че сме в режим на свободно падане. Няма как служебното правителство на споделената безотговорност между Борисов и Пеевски да доведе до нещо добро. Това заяви бившият министър на правосъдието Атанас Славов в студиото на "Денят ON AIR".
Той отхвърли критиките към ПП-ДБ за промените в Конституцията, с които се създаде т.нар. "домова книга", по която президентът може да избере служебен премиер.
"Очевидно е, че предложеният формат на служебно правителство е някакъв компромисен вариант между първите първоначално предложени. Видяхме целенасочените действия на институции като Антикорупционната комисия да отстранят един от възможните участници - подуправителят на БНБ г-н Гюров", заяви депутатът от ПП-ДБ.
Според него Гюров неправомерно е бил отстранен от поста и решението за това не юридически неоснователно.
51-ото НС трябва да излъчи редовно управление
Славов заяви пред Bulgaria ON AIR, че правителство е възможно, ако се направят компромиси.
"Партийният егоизъм трябва да бъде ограничен, да се намери вярната формула на съвместно управление. Правителство чрез политически неутрален, силен, авторитетен премиер", добави гостът.
По думите му е възможно правителство с широка парламентарна подкрепа за ясни приоритети.
"Пеевски не беше част от коалиционната формула, ДПС не гласува за това управление, когато то беше създавано. Не мога да знам в какви формати е участвал Пеевски, в конституционния формат участваше, всички бяха поканени да подкрепят идеи за промяна на Конституцията. Само 3 формации накрая се включиха, което направи конституционната формула нестабилна", уточни Атанас Славов.
"Възраждане" не е вариант за партньор на ПП-ДБ
Като невъзможна коалиция депутатът посочи такава с "проруски формации като "Възраждане". А като приоритети за бъдещо правителство посочи реформата на регулаторите, пълноправно членство в Шенген и Еврозоната.
"Надявам се водещите политически сили да проявят отговорност, нашата цел е да сме мандатоносител - първо или второ място след изборите, да възстановим доверието на част от демократичната общност", даде заявка Славов.
Кой да избере бъдещия главен прокурор
Бившият правосъден министър беше категоричен, че настоящият Висш съдебен съвет не трябва да избира новия главен прокурор и процедурата би била нелегитимна.
По думите му вчерашното решение на ВАС за регистрацията на "ДПС - Ново начало" от юридическа гледна точка е "много спорно, но то е окончателно и ЦИК трябва да се съобрази с него".