Не бива ЦИК да се използва за арбитър за разрешаване на партийни въпроси. Това заяви Камелия Нейкова, председател на ЦИК в студиото на "Денят започва".
"ЦИК се придържа към изискванията на закона и това е било водещо в решенията на ЦИК. Не бива ЦИК да се използва за арбитър за разрешаване на партийни въпроси. В крайна сметка участието в изборите е предоставено на политическите партии, които са свободни сдружения на гражданите. Ръководствата на тези политически партии трябва да вземат решения за участие в избори, така че да бъде в интерес на техните избиратели", заяви Нейкова.
Тя коментира първоначалния отказ на ЦИК да регистрира двете крила на ДПС и последващата регистрация на ДПС - Ново начало след решение на съда.
Централната избирателна комисия по отношение на заявените регистрации на двете коалиции Коалиция „Движение за права и свободи“ - Ново начало и Коалиция „Демокрация, права и свободи – ДПС“ взе аналогични решения, а именно отказ да регистрира коалициите, тъй като и в съставите на двете фигурираше една и същата политическа партия, партия „Движение за права и свободи“, която беше посочена и в двете коалиции като партия, която ще отговаря за приходите, разходите и отчетността по повод предизборната кампания, със съответната банкова сметка. Това е съгласно изискванията на Изборния кодекс, че една партия може да участва в изборите самостоятелно или в състава само на една коалиция."
"Електронното заявление, което е подадено от Коалиция „Движение за права и свободи - Ново начало“, малко след полунощ на 2 септември, постъпило по електронната поща на Централната избирателна комисия, е докладвано на заседание на ЦИК на 3 септември от колегите, но към него не са били приложени никакви документи и не е било вписано във входящия регистър, съгласно условията и реда, по който се извършва подаването на документите и регистрацията за участие в изборите."
От думите ѝ стана ясно, че заявлението е било подписано от двамата представляващи коалицията „г-жа Михайлова и г-н Байрам, мисля, че бяха двамата представляващи коалицията, но към заявлението не е било приложено нито коалиционното споразумение, нито останалите документи, които изисква Изборния кодекс."
"В крайна сметка решението на съда е окончателно и ние го изпълнихме така, както ни бяха дадени указания“.
Относно възможността за електронно подаване на заявление за участие в изборите, Нейкова каза:
„ЦИК в своето решение предвиди всички варианти, които са изрично посочени в Изборния кодекс. В Изборния кодекс е предвидено електронно подписване само и единствено в подписката на избирателите, които заявяват своята подкрепа за регистрация за участие на партия или коалиция в дадени избори. Няма друг текст в Изборния кодекс, който да предвижда подаване с електронен подпис. Да, и не забранява. В същото време има Закон за електронното управление. Има и регламент на Европейския съюз. Така че, може би тук, законодателят трябва да прецизира съответните разпоредби, така че да има съответствие на нормативните актове, защото възниква и спорът кой е общ, кой е специален, всеки има различно разбиране по този въпрос. Но Централната избирателна комисия до сега в своята практика винаги е бил реда за приемане на документи, така както предвижда Изборния кодекс."
Попитана дали е имало политически натиск върху ЦИК, Нейкова отговори:
"Не членувам в нито една политическа партия. Никой не ми е оказвал натиск по никакъв начин не само за тези избори, но и назад във времето за вземане на решение в една или друга посока."