Следим пунктовете за годишни технически прегледи и автомобилите, които имат повече от един отказ. Това каза пред журналисти заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков, който участва в заседанието на ресорната парламентарна комисия.
Недялков предостави информация на депутатите от комисията за проблемите и предприетите мерки, свързани с периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на автомобилите, както и за предлаганите промени в наредбата, която ги регламентира.
„Ако съдим по сигналите, които получаваме в министерството, нещата се успокоиха. Хората разбраха, че трябва да направят така, че автомобилите им да са технически изправни. Трябва да направят всичко възможно да ги въведат в експлоатация“, каза заместник-министър Недялков. По думите му, след промените, които направиха електронна и автоматична връзката между пунктовете за прегледи и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, недопуснатите до движение технически неизправни автомобили са сравнително малко. Според цитираните от Недялков данни около 1% от 300 хил. автомобила не минават прегледа.
Димитър Недялков допълни също, че се обсъжда възможността мобилни лаборатории да спират и проверяват на пътя автомобилите, замервайки дали отделяните от тях вредни емисии отговарят на нормите.
Това нещо го включваме в бюджета на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за догодина, който обаче предстои тепърва да се разгледа и да се одобри. На ранен етап е. Казвам го като заложена мярка, която сме предвидили в посока на това да подсигурим изпълнението на европейската директива за един по-чист въздух. България е застрашена от наказание в тази връзка“, посочи той.
Заместник-министърът увери, че се осъществява контрол над пунктовете за годишни технически прегледи.
По думите на Димитър Недялков срокът за обществено обсъждане на промените в наредбата вече е приключил, като предстои да да бъдат разгледани и обобщени всички предложения.