До 5 години затвор грозят Джейхан Ибрямов, а имунитетът му беше свален.
"Досега, ако разгледаме последните искания на главния прокурор до Народното събрание за снемане на депутатски имунитет на някой от народните представители, за които има информация и достатъчно основания, че може да се съмняваме за извършено престъпление, практиката показва, че самият народен представител дава съгласие за сваляне на имунитета, а ако не пожелае, Народното събрание го прави с решение", каза конституционалистът д-р Орлин Колев в студиото на "Денят ON AIR".
По последна информация Джейхан Ибрямов е задържан за 72 часа и има повдигнато обвинение за търговия с влияние.
"Изборният кодекс казва, че след момента на регистрация до момента на произнасяне на резултатите не може да се задържа кандидат за народен представител, и срещу него не може да бъде повдигнато обвинение. Изключение в Алинея 2 е уредено тогава когато кандидатът за народен представител бъде заварен да извършва престъпление от общ характер. Тогава не се изисква разрешение от ЦИК", допълни д-р Колев в ефира Bulgaria ON AIR.
"Трябва да обясним, че този, към когото е насочена наказателната репресия, вече е обявен за престъпник. Няма влязло в сила съдебно решение. Мярката му може да бъде удължена, тогава минаваме от пределите на конституционното право в наказателното процесуално право. Когато говорим за престъпление, което против политическите права на гражданите, доказването не е толкова лесно. Но хипотетично да кажем, че това за парите, което е известно, е така и тези пари са за закупуване на гласове, или нещо друго, тогава следва това да се докаже или чрез свидетели, или чрез използване на СРС-та", коментира конституционалистът.
А по думите му ВСС до момента действа спрямо закона.
"Не зная какви са детайлите по процедурата за избора на главен прокурор, но със сигурност действията на ВСС са законосъобразни. В държавата няма власт, която може да спре процедурата, освен самият Висш съдебен съвет. Трябва и политиците да намерят общ език и да сменят състава на ВСС, да предприемат необходимите действия за промяна в закона за съдебната власт. При сегашната ротация президентът ще трябва да назначи двама конституционни съдии", подчерта д-р Орлин Колев.
Самият той подкрепя старата Конституция.
"Адвокатската гилдия е тази, която най-малко се пази от закона. Тя е свободна, всеки може да се впише, разбира се, ако мине пресяването. Там се пазят интересите на гражданите", категоричен е д-р Колев.