Съединените американски щати и Г-7 предупредиха Израел да не атакува ядрените обекти на Иран.
"Нетаняху ще се вслуша по три причини. Израел показа, че дори 200 ракети да бъдат изстреляни срещу държавата, могат да бъдат спрени, заедно със съюзниците. Израел също показа, през последните месеци, че може да достигне всяка цел, всеки един отделен човек, който пожелае да ликвидира, така че няма защо да бърза. И трето - непосредствената заплаха за Израел е "Хизбула" и терористичните атаки от Ливан срещу граждани на Израел. Едно по едно, Израел ще се съсредоточи върху ликвидиране на тази заплаха, а Иран ще бъде ударен, когато Израел реши".
Това коментира бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов в студиото на "Денят ON AIR".
Той подчерта, че бързането от страна на Иран е под натиск на Москва и натиск от прокситата на Иран, но Израел няма да се поддаде на този натиск.
"Ескалацията не може да бъде безкрайна, тъй като ракетите са определен брой, те не са безкрайно количество, но разумен и реципрочен отговор наистина е въпрос на калкулация взависимост от целите, които трябва да бъдат постигнати. Ако Иран, след тази ескалация, задържи своите действия и позволи Израел да се справи с непосредствената терористична заплаха, без създаване на допълнителни рискове за Израел, това ще намали силата на отговора и ще го забави", каза Шаламанов пред Bulgaria ON AIR.
Бившият министър споделя, че "всичко е въпрос на вероятности" и подчертава, че дори най-съвършените противоракетни системи не могат да гарантират 100% защита. Той акцентира, че дори при значителен брой изстреляни ракети, съществуват ограничения и предизвикателства.
Шаламанов изрази мнение, че Русия и Китай, заедно с Иран, играят важна роля в региона и могат да повлияят на ескалацията на конфликта. Той подчерта, че терористичните организации, като "Хамас" и "Хизбула", имат интерес от ескалация на напрежението, но посочи, че това може да доведе до конфликти между тях и Иран.
На въпрос относно готовността на България за най-лошия сценарий, Шаламанов коментира, че като член на НАТО и Европейския съюз, България е в добра позиция за защита. Въпреки това, той подчерта, че страната трябва да бъде подготвена за потенциални заплахи, идващи от информационни войни и възможни саботажни действия.
Ситуацията в Близкия изток е сериозна. Русия имаше нужда от отклоняване на вниманието след успешната лятна операция на украинската армия. Това накара Русия да провокира чрез Иран атаката на "Хамас" от 7 октомври 2023 г. Това провокира удар на Израел в Ивицата Газа. Израел е в много специфична позиция, коментира съпредседателят на Атлантическия съвет в България Иван Анчев.
Според него Израел се интересува от световното мнение и не иска да поема репутационен риск. По думите му администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е колеблива по темата с Израел, а Саудитска Арабия, Египет и Бахрейн имат сдържана позиция. Анчев е на мнение, че Израел и Западният свят искат да запазят разумни граници, но да не изглеждат слаби.
"Израел ще се стреми към деескалация на конфликта. Не трябва да се преекспонират заплахите, за да не се създава чувство за несигурност. Имаме много добро ниво на сътрудничество с нашите международни партньори. България има заплахи пред своята сигурност, но по линия на контратероризма не трябва да правим своеволни изказвания. Спящи клетки има навсякъде по света. Считам, че ние сме подготвени и имаме ресурса да противодействаме на подобен тип заплахи", каза Анчев пред Bulgaria ON AIR.
Гостът засегна темата и с купуването и продаването на гласове у нас, като подчерта, че МВР трябва да се бори и да установи тези лица.
"Продаването на гласове е огромна язва в нашето общество. Има отдели, които не си вършат работата, щом допускат да има пробив в обществената структура. Трябва да се знае кои са тези мрежи. Щом не се превежда в действие, значи няма лидерска воля или има някакво притеснение, или има нежелание. И двете са недопустими. Вярвам, че в един момент системата ще се изчисти от всички зловредни елементи и ще дойдат хора, които поне се опитват да си вършат работата. Ако има ясна политическа подкрепа за изяло нови лица в МВР, има някакъв шанс", посочи Анчев.