Възможно ли да имаме бюджет с дефицит от 3% коментираха финансистът Владимир Сиркаров, икономистите Георги Вулджев и Любомир Дацов в предаването „Здравей, България“ по "Нова телевизия".
Те посочиха и други два проблема. Първият е липсата на послания какво смятат да правят партиите след изборите с бюджета и икономиката. Трябва да се подготви следващата бюджетна прогноза. Вторият проблем е, че няма поемането на ясни ангажименти за привличането на чуждестранните инвестиции. На Балканите всеки се надпреварва, а България е скована от политическата криза.
3% дефицит е сериозна цифра, а разчетите на Министерството на финансите за следващата година сочат, че този процент трудно ще бъде постигнат, каза Сиркаров. Ако няма мерки, дефицитът ще достигне 8%, допълни той. И обясни, че тези мерки трябва да са свързани с разходната част. Финансистът е на мнение, че ще се отлагат проекти по капиталовата програма. И допълни, че ще има редукция при отпускането на средствата за общините. „В разходите по линия на издръжка, заплати, рязкото увеличаване на пенсиите също трябва да има редукция, тъй като ножицата между приходите и разходите се отваря“, допълни Сиркаров.
„Ситуацията показва краха на хората, които последните три години говореха, че няма никакъв проблем с политиката, която налагаха, а именно на висок бюджетен дефицит и изпреварващ ръст на доходите“, каза Дацов. „За да се балансират нещата или ще трябва да се вдигнат данъците, или да се орежат част от услугите, които предоставя правителството“, допълни още той.
Вулджев каза, че големият проблем не е слабият растеж при приходите, а че имаме абсурден ръст при разходите. „Предупреждавахме, че разходите, които сега се залагат за догодина, са твърде високи. През последните три години се завишиха много дългосрочните текущи разходи, а начинът, по който се покриваше дефицитът, е че се вземаха еднократни приходни мерки“, обясни икономистът.