Там, където функционира демокрация и пазарна икономика има добри практики в борбата с корупцията. Държавите с режими има тежки проблеми с корупцията, тя е начин на управление. Нека не се сравняваме с тях, все пак ние сме членове на ЕС. Това заяви политологът Цветанка Андреева в предаването „Лице в лице” по бТВ.
Този състав на ВСС няма тази обществена легитимност да избере следващият главен прокурор, към който обществото има очаквания за битката с корупцията. Политиците, отричайки това право на настоящия състав, вкарват институциите в един блокаж и ще създадат лош прецедент със своята намеса. Те дават лош сигнал към всички регулатори, където няма подменен състав. Държавата може да изпадне в институционална забавеност и нефункциониране, обясни Андреева.
Обръщайки се назад, няма безкритична фигура на главен прокурор на Република България след 1989 година. Проблемът е системен, защото не човекът е проблем, а че той е в системата. Съдебната реформа е плод на широк обществен и политически консенсус, тя не може да е просто знаме на една предизборна кампания или повод да се създаде една партия. Прокурорите казват, че не чувстват силата на държавата зад тях, за да обвиняват олигарси. Ако ще се прави реформа в съдебната система, тя е много наложителна, трябва да ни интересува чувството за справедливост в обществото. Трагедия е, когато има политическа репресия. Не може да очакваме, че само определени партии се явяват морални стожери на реформата, посочи политологът.
Според Цветанка Андреева тази кампания протича в много тежки условия – от една страна наблюдаваме една много силна обществена умора от избори и която ще мине само през управление, от друга страна сме в контекста на световни размирици, светът се размества пак на двуполюсен модел. Кампанията се води при забавени икономически показатели, на този фон каузите на управлението започнаха да бягат, каза тя.