Ако изборите за Европейски парламента бяха днес, четири партии ще изпратят евродепутати в Брюксел.
Това сочи проучване но социологическата агенция „Сова Харис”, направено по поръчка на вестник „Преса”.
БСП ще получи 21,9%, а ГЕРБ - 20,6%, ДПС ще бъде трета със 7%, а партията на Николай Бареков "България без цензура" ще се нареди на четвъртото място с 6,6%.
При това разположение БСП и ГЕРБ ще разполагат с по 6 места, ДПС - с 3, а коалицията около „България без цензура“ - с 2.
Според агенцията точно 2 месеца преди изборите за Европейски парламент картината на електоралните нагласи е сравнително устойчива, базата за подкрепа за основните политически субекти е иградена.
Най-вероятно промените ще се извършват сред нагласите на все още колебаещите се избиратели. Настоящото изследване показва, че в сравнение с предходния месец е нараснала подкрепата за най-утвърдените партии БСП, ГЕРБ и ДПС.
Противоборството на върха между БСП и ГЕРБ продължава да е много оспорвано, но настъпването на пролетта засега дава повече кислород на настоящия мандатоносител.
При ДПС, изглежда, се развива познатата в навечерието на избори мобилизация в средите на тази партия.
При „България без цензура“ и АБВ се наблюдава задържане на позициите, докато при реформаторите можем да говорим за регрес. Нормално е избирателите на тези партии да изпитват колебания, тъй като за първи път ще гласуват за тях. Това предполага, че в оставащия период до изборите новите субекти ще продължават да бъдат тествани по множество въпроси, на които хората ще искат да получат удовлетворителни отговори.
Данните как биха гласували хората при провеждане на
предсрочни парламентарни избори
повтарят пропорциите на нагласите за европейския вот. Разликата се състои в завишените стойности вследствие декларираната по-висока активност. Това обстоятелство заедно с по-ниския праг за влизане в парламента повишават шансовете на РБ, АБВ и „Атака“ да преодолеят избирателната бариера. БСП, ГЕРБ, ДПС и коалицията около „България без цензура“ са сигурните участници в българския парламент, ако се проведат предсрочни парламентарни избори.
Доверие в личностите
По отношение на доверието към политическите дейци няма съществени размествания в сравнение с предишния месец.
Еврокомисарката Кристалина Георгиева и столичният кмет Йорданка Фандъкова отново оглавяват класацията, като разликата между тях почти се е стопила.
Премиерът Пламен Орешарски изпреварва президента Росен Плевнелиев, което в друга ситуация би било изненада, тъй като по принцип позицията в президентството осигурява по-големи шансове за одобрение.
Изключително близки са резултатите на лидерите на двете най-популярни партии Сергей Станишев и Бойко Борисов. Доверието и в двамата обаче превишава това на ръководените от тях организации, което показва, че тяхното присъствие разширява подкрепата за партиите им. Същият ефект може да се отчете и при лидерството на Николай Бареков, Радан Кънев и Лютви Местан.
Доверие в институциите
Най-одобрявана продължава да бъде Българската православна църква. Сравнително високо е доверието към Европейския парламент и Европейската комисия при цялата условност, с която приемаме, че тези институции са и български. Като значими факти можем да отбележим постепенното повишаване на доверието към кабинета и обратната тенденция на доверието към президентството. През последния месец по показателя „доверие“ правителството изпреварва президентството, което показва начина, по който се възприемат действията им от обществото. Като незадоволително можем да определим нивото на доверие към парламента и трите върховни съдебни инстанции.
Позицията на България спрямо кризата в Украйна трябва да бъде балансирана и предимно неутрална, смята преобладаващото мнозинство от българските граждани. Мнозинството от хората се застъпват за запазване на териториалната цялост на Украйна, показва още проучването. Два пъти повече са тези, които не одобряват действията на руската страна. Над 60% очакват негативен ефект върху икономиката ни, а само 10% смятат, че събитията няма да ни се отразят.