Данните на общинската мрежа общинската мрежа, която мери качеството на въздуха, са ненадеждни, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.
Според Терзиев години наред Столичната община се е отчитала и е градила стратегии и политики на база на неверни данни.
Той допълва, че по молба на общината частната мрежа Clean Air Found е възложила да бъде направен независим анализ от американската компания TDEnviro, специализирана в анализ на данни за атмосферния въздух, като за референтна мрежа е взета националната мониторингова мрежа на Министерството на околната среда и водите. Проверени са данните от 2021-ва до 2024 година. Анализирани са данните само от тези сензори, които са монтирани на същото място, където са и станциите на националната мрежа, уточнява Терзиев.
Резултатите са показали, че между данните на частната и общинската мрежа за замърсителите на въздуха няма почти нищо общо, а отклоненията на общинската мрежа достигат до 12 пъти.
В анализа е записано, че общинската мрежа е изградена с недостатъчно качествени сензори и не може да се говори за работеща система за наблюдение, съхранение и визуализация. За изграждането и поддръжката на мрежата от 2019 година насам са били платени близо един млн. лева, плащани са и стотици хиляди левове за поддръжка. По думите на Васил Терзиев заради подписания договор, след изтичане на гаранционната поддръжка, фирмата отказва да предостави каквато и да е информация за системата и това затруднява поддръжката.
Терзиев припомня, че основният стратегически документ, приет с решение на Столичния общински съвет през 2021 г., съдържа 83 мерки за подобряване качеството на въздуха.
„Никакъв фокус. Думи, манипулации, после пак много думи, писане на стратегии, политики, таблици с мерки и никакви ефективни действия от предишното управление“, пише Васил Терзиев.
По неговите думи през май е започнал анализ и оценка на общинската мрежа за сензори.
Столичната община е увеличила изпълнението на програмата за смяна на замърсяващи уреди за битово отопление и за няколко месеца от 11% изпълнението ѝ се е увеличило до 40%. Площта на механизираното миене и метене на улиците е била увеличена с 26 хиляди декара. Наложени са били и с 55% повече глоби за замърсяване от страна на строителни обекти за по-малко от една година, сочи информацията на столичния кмет.
Столичната община започна нов проект на стойност 14 млн. лева, финансиран по програма „Околна среда“ 2021-2027, който ще включва зелени мерки за подобряване на качеството на въздуха, допълва Терзиев.
Проектът за подмяна на стари отоплителни уреди, финансиран със 73 милиона лева, вече е събрал заявления от 20% от предвидените домакинства.
Васил Терзиев пише още, че на 5 ноември Общината, съвместно със Софийския университет, организира научна конференция с експерти от България и света, за да се търсят дългосрочни решения.
Състоянието и чистотата на въздуха са един от ключовите приоритети за мандата. Градът ни заслужава по-чист въздух и ще продължим да работим за това, допълва Терзиев.