Незаобиколимият фактор за съставяне на правителство е ГЕРБ и трябва да се оставят да проведат разговори за управление. Ако се поставят условия предварително може и да няма правителство. За пореден път се повтаря, че малък потенциален партньор извива ръцете на първия до степен на счупване. Това заяви бившият депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков в предаването „Още от деня“ по БНТ, цитиран от novini.bg.
Борисов отчете това и заяви, че няма да прави и компромиси. Не мисля, че ГЕРБ ще изпълнява програмата на следваща политическа сила, която и да е тя. Никой не пита какво искат избирателите на ГЕРБ. Те искат ГЕРБ да покаже характер на независима политическа сила, допълни Чолаков.
На въпрос дали Борисов е зависим от Пеевски, Чолаков отговори категорично: „Не“. Най-разумното политическо поведение е да се сложи програмата на ГЕРБ на масата и да се каже: „Хайде да не ни изнудвате повече“, призова политикът.
"Тези три закона трябва да се приемат веднъж завинаги, за да се продължи нататък, както и да се попълнят органите. ГЕРБ позволява да бъде подвеждан. Зад тези закони, които се повтарят като мантра, дори и да се приемат няма нищо да премени. ГЕРБ се запъва понякога за малки неща, а прави компромиси за големи", заяви Чолаков.
"Все повече от вчера се говори за правителство на малцинството. Не виждам защо да не подкрепят всички едно такова правителство. То трябва да постъпва принципно във всяко свое действие. То няма право на заиграване, компромис и грешка. Общото мнение е, че г-н Бойко Борисов може да се справи със задачата да е министър-председател, правил го е и преди. Той е доказал, че има политически нюх", изтъкна бившият депутат от ГЕРБ.
"Мисля си, че това недоверие, което се натрупа в българското общество срещу изборния процес, трябва да бъде радикално преодолявано. След като толкова се говори за нарушения някой от конституционно упълномощените органи трябва да поиска касиране на изборите. Може би има основание за това. Защо се страхуваме? Хайде да извървим пътя и да видим каква е истината!", каза политикът.
Чолаков призова народните представители да върнат правомощията на президента, за да може той да назначава служебното правителство. Би било по-достойно НС да признае грешката си и да я поправи.