1 Ноември, 2024 19:53 1 419 7

УниБИТ празнува деня на Будителите с конференция и награда за принос в образованието и науката (СНИМКИ)

  • унибит-
  • ден на будителите-
  • конференция-
  • награда-
  • принос в образованието

Ректорът проф. дн Ирена Петева – „Следовник на народните будители“ 

УниБИТ празнува деня на Будителите  с конференция  и награда за принос в образованието и науката (СНИМКИ) - 1
Снимка: УниБИТ

ХXII национална научна конференция с международно участие „Обществото на знанието и хуманизмът на ХХІ век“, посветена на Деня на народните будители, украси празника на будителите в УниБИТ. От 22 години насам 1 ноември е патронен празник на бутиковото висше училище – пазител на духовността и културното наследство.
Форумът бе открит в Националната библиотека „Свети свети Кирил и Методий“ – първия дом на Университета по библиотекознание и информационни технологии.
По традиция от 2019 година този празник започва с официална церемония по връчване на Националната награда на името на акад. Благовест Сендов, учредена от УниБИТ, по инициатива на проф. д.ик.н. Стоян Денчев, с активното съдействие на Синдиката на българските учители и Министерство на образованието и науката.
Селекционни комисии от изтъкнати университетски преподаватели, учени, синдикални дейци, експерти в сферата на образованието и науката и видни общественици избраха първите носители на престижната награда. Наградата за принос в образованието и науката за 2024 г. в категория „учител“ се присъжда на г-жа Елица Цонева – учител и Директор „Проектни дейности“ в Частно основно училище „Томас Едисън“, гр. София,
Същата награда в категория „университетски преподавател и изтъкнат учен“ бе връчена на проф. Мартин Вечев – Основател на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).
Със специалната награда „Акад. Благовест Сендов“, за цялостен принос, бе удостоен проф. д-р Стоян Марков.
Регалиите на приза, грамоти, швейцарски часовници и творчески подаръци от конференцията „Будители“ на УниБИТ връчиха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, неговият заместник в МОН д-р Емилия Лазарова, генерал-майор Стайко Прокопиев, началник на Военна академия „Г. С. Раковски“ и скулпторът Вежди Рашидов.
Конференцията „Обществото на знанието и хуманизмът на ХХІ век“ се провежда на фона на честването на историческата годишнина - 200 г. от издаването на Рибния буквар на д-р Петър Берон. Затова и пленарният доклад на д-р Бояна Минчева от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ беше посветен на „Неизвестни факти за илюстрациите в първото издание на Рибния буквар“.
Участниците в научния форум – 70 автора, от които 33 докторанти, от тях 20 чужденци, изнесоха своите доклади и научни съобщения, разпределени в пет секции: „Книжовност и хуманизъм“, „Културно наследство – история, съвремие и перспективи“, „Информационни технологии и дигитални трансформации в обществото на знанието“, „Сигурност – предизвикателства в XXI век“ и „Университетска младежка академия за управление на знания“ (секция за студенти и докторанти). В семейството на учените от УниБИТ се включиха представители на седем чужди научни институции.
Пленарната сесия се проведе в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Научните доклади се представиха по секции в Университета по библиотекознание и информационни технологии – сградата на бул. „Цариградско шосе“ № 119.
Конференцията дава възможност на научната общност да се запознае с последните достижения в различни тематични области на знанието. Авторските доклади са публикувани в сборника на конференцията „Обществото на знанието и хуманизмът на ХХІ век“, който е включен във референтния списък на НАЦИД.
Специални гости на конференцията бяха творците от Академичния смесен камерен хор „Гаудеамус“ на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – град Пловдив. Те украсиха научния форум с премиера на едноактната опера „Мораджията“ от Луинджи Керубини – диригент гл. ас. д-р Алия Хансе. Тържествено бе открита и изложба с творби на художничката Татяна Антонова. Ненавреме отишлата си преподавателка на ателие „Приказен свят“ е пример за истински съвременен будител – посветила творческия си и жизнен път на одухотворяването на нацията и възпитаване на естетически вкус и респект към изкуството.
Всеки народ има велики празници, но само българският народ чества Деня на своите будители като част от нашия дух, от нашата съвест, като възхвала на делото им. Точно преди 115 години в Пловдив на 1 ноември се отбелязва първото честване на Деня на будителите. От 22 години насам на този ден УниБИТ отдава почит на създателите и пазителите на българската духовност, съхранени в народната памет, каза в заключение доц. д-р Любомира Парижкова – ръководител на научния колектив, който организира Конференцията.
Форумът получи поздравителни адреси от Президента на Р България Румен Радев, от посланика на държавата Израел, Н. Пр. Йоси Леви Сфари, главен комисар д-р Антон Златанов, директор на ГДГП, посланика на Република Северна Македония, Н. Пр. г-жа Агнеза Поповска и др.
„Благодаря Ви, че в този светъл празник – празник на националния дух и книжовността, сме заедно, за да отдадем нашата почит към радетелите за българска духовност, просвета и култура. Във времена на социални катаклизми и световна несигурност е важно да не губим вярата в духовността и да търсим неспирно корените на нашите национални устои“, обобщи проф. дн Ирена Петева, ректор на УниБИТ.
В края на тържествения ден проф. Денчев съобщи, че ректорът на УниБИТ е удостоен с националната награда "Следовник на народните будители“ – престижно признание, което се връчва на изявени личности в сферата на образованието, науката и културата в България, които със своя труд, отдаденост и личен пример следват и популяризират делото на българските народни будители – онези просветители, учители, книжовници и духовни водачи, които са допринесли за съхраняването и развитието на българския дух и култура.

УниБИТ празнува деня на Будителите  с конференция  и награда за принос в образованието и науката (СНИМКИ)
Снимка: УниБИТ

УниБИТ празнува деня на Будителите  с конференция  и награда за принос в образованието и науката (СНИМКИ)
Снимка: УниБИТ


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 дядото

    5 1 Отговор
    ето това е. кои ли не празнуват днешния празник,даже и мисирките,за това,че сутрин ни събуждат
  • 2 Гост

    5 1 Отговор
    Имате ли награда за онзи ист0рик, който в днешните учебници е тръбил в цели пет урока, че по време на "присъствието", българите били развивали образование, търговия, просвета, култура и религиозна целокупност, а през 45-те години, сме били подложени на смазващо изтребление, културен упадък, недоимък, недостиг на основни суровини, лишени от човешки права, здравеопазване, образование и въобще, едва ли не сме яли камъни, при това само с разрешително от партийния секретар. О, да! Има такива писаници в днешните учебници по история.

    Коментиран от #4

  • 3 Ай Честито

    0 2 Отговор
    Със специалната награда „Акад. Благовест Сендов“, за цялостен принос, бе удостоен проф. д-р Стоян Марков.
  • 4 Актуална Антена

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "Гост":

    А пише ли че даваха по един ар земя за самозадоволяване.

    Коментиран от #6

  • 5 Толкова ли е Изостанало То ?

    1 1 Отговор
    Толкова ли е Изостанало То ?

    Кот ги слушаш!

    Ще речеш!

    Брей къде са отишли Те!

    Кат Погледнеш!

    Отчайваща Работа !
  • 6 Гост

    4 1 Отговор

    До коментар #4 от "Актуална Антена":

    В новите учебници, за периода 1944-1989, не пише нищо за даване. Само за насилствено отнемане, глад, недоимък, упадък, безработица, безпаричие, безхаберие, потисничество, масова необразованост, здравен дефицит, режим на тока, културен крах, заличаване на самосъзнанието, промиване на мозъци........
    Но, виж, за периода на "присъствието", пише за разцвет на просветата, запазване на духовните традиции, строежи на училища и църкви, съхранение на езика и идентичността на българите...... Абе, идиля!
  • 7 Джо

    3 0 Отговор
    Всички на снимките барабар с автора -в затвора!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол