Отидете към основна версия

2 510 1

Нови заменки - антики за нива

  • хотел-
  • лукс-
  • антики-
  • парцел

Древен храм или луксозен хотел? Тази дилема доскоро хвърляше в потрес собствениците на земя, които са се оказали и горди притежатели на исторически находки. Тези терени могат да се разкопават, но само от археолозите. Промените в закона за културното наследство вече решават този проблем. Те предвиждат нива с антики да може да се заменя за обикновена. Обезщетяването с държавни имоти ще важи и за тези, които са наследили паметници на културата от национално или световно значение.

"Най-ясният пример за такъв конфликт е "Арена ди Сердика" в столицата", обясни заместник-министърът на културата Тодор Чобанов. Уникалният римски амфитеатър беше открит при строителни работи за сграда на НЕК преди няколко години, но и до днес е скрит зад метални платна. За да се превърне в туристическа атракция, държавата трябва да изкупи съседните частни терени, под които все още лежат част от руините. "Изкупуването е изключително скъпо и трудно упражнение", допълни Чобанов. Според него макар че замените са придобили лоша слава в годините на прехода, те са значително по-гъвкав начин десетки паметници да се разкрият, реставрират и отворят за обществото. Чобанов даде пример и с разораните ниви край Велики Преслав, както и с някои прибързано раздържавени имоти в Пловдив, под които има данни за сериозна археология.

Един от най-фрапиращите случаи е древният храм на Кибела край Балчик, който собственикът бе обявил за продан преди три години с цена 1000 евро на квадрат. Римските руини на Никополис ад Иструм също лежат под частни ниви. Промените в закона дават право на общините да стопанисват национални и световни паметници на културата. 40% от приходите ще влизат в кметствата, а 60% ще отиват за поддръжката на историческите ценности.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини