Отидете към основна версия

2 052 9

Младите американци не искат собствен дом

  • младежи-
  • сащ-
  • криза-
  • кредит-
  • жилище

Увеличава се делът на младите американци, които не могат или не иска да притежават собствен имот. Последствията от подобна тенденция са две – увеличава се броят на т.нар. „вечни” наематели и се стимулира строителството на нови жилища.

Висок процент от нежелаещите да влагат парите си в имоти са хора, които вече са били собственици, не са успели да обслужват кредитите си и са загубили домовете си. Друга част от анкетираните гледат на придобиването на имот като на скъпа и рискована инвестиция, макар че финансово биха могли да си го позволят.

През 2011 г. броят на собствениците на имоти в САЩ спадна до най-ниското си ниво за последните четири години. Паралелно с това се наблюдава ръст в броя на наемателите. През 1998 г. техният дял е бил 31.6%. Днес е 33.6% и продължава да се расте. За тези 12 години на пазара са се появили 3 млн. нови наематели и се очаква до 2015 г. техният брой да нарасне с още толкова.

В момента почти 38 млн. американци живеят под наем. Експерти отчитат няколко тенденции в този сегмент на пазара.

1. От октомври 2009 г. темповете на жилищното строителство са се увеличили със 115%. И въпреки, че броят на новопостроените жилища остава на нива отпреди кризата, количеството на получените разрешителни за строеж (основен индикатор за състоянието на жилищния сегмент) през март достигна най-високото си ниво за последните две години.

2. До началото на кризата САЩ годишна са се изграждали по 250 000 жилищни единици. През 2010-а те са били едва 54 000 броя. Подобни данни се очакват и за 2011 г. Едва през 2012-а може да има двойно увеличение на количеството нови жилища. По данни на изследователската компания CoStar Group още 250 000 квартири ще бъдат построени през 2013-2014 г.

3. Интересът на наемателите е постоянен, което увеличава наемните нива. За периода 2009-2010 г. те са нараснали средно с 4.1%. Това обаче няма да намали интензивността на търсене. За младите хора притежаването на собствен дом не е толкова важно, както за техните предшественици и много от тях предпочитат да бъдат с години наематели.

4. Ръстът в наемните нива дава възможност на строителните компании да се развиват, изграждайки малки апартаменти с цел отдаването им под наем. Не че не се строят семейни къщи, подобни на тези, които сме свикнали да гледаме по филмите, но техният брой вече е много малък.

5. До началото на кризата месечните вноски по ипотечните кредити бяха по-евтини в сравнение с наема. По данни на Moody’s Analitics, преди десет години покупката чрез кредит е била по-изгодна от наема в 54 големи града в САЩ. Днес тенденциите са обърнати. В 72% от големите щатски мегаполиси е по-евтино да се живее под наем.

„Покупката на имот с цел съхранение на богатството не е добра идея, особено днес – когато цените на жилищата продължават да падат” е мнението на Джон Макилуейн, старши научен сътрудник в Urban Land Institute. Според него, самият факт, че притежаваш дом консолидираше обществото и беше представа за „Американската мечта”. През последните две-три години се видя, че много млади хора не са готови да понесат отговорността да изплащат с години мечтата на своите родители.

За периода 1940-2007 г. цените на жилищата в САЩ са се увеличавали средно с 5% на година, като тук е включен и процентът инфлация. За последните четири години средната цена на жилище е спаднала с 37%, до 57 500 USD и достигна най-ниското си ниво от 2002 г. насам.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини