Отидете към основна версия

7 996 12

Българинът и високият му интерес към новото строителство

  • димитър савов-
  • строителство-
  • препятствия-
  • проблеми-
  • жилища

Най-лесно е да се построи и продаде жилище

Снимка: М. Богданова ©

Покупката на жилище е един от най-важните моменти за клиентите. Обикновено се случва един или в най-добрия случай два пъти в живота на българина. Съвсем нормално е при такъв, едва ли не съдбовен избор, клиентът да иска да огледа всичко много внимателно. Според анализатори, именно това е една от причините все повече хора да се насочват към придобиването на апартаменти ново строителство. Имотът е нов – логично е да няма подводни камъни и да не се инвестират хиляди левове в основен ремонт. Увеличава се и броят на хората, които придобиват апартаменти още в различните етапи на строеж на сградата.

Разликата при клиентите преди и след 2008 г. е, че днес те са все по-образовани по отношение на продукта, който получават, респективно и изискванията са им по-високи. Готови са да платят по-висока цена, защото знаят, че един ремонт на стар имот има доста „подводни камъни” и цената, която са определили за него често не стига. Следва вземане на кредит за ремонт и отлагане влизане в имота с месеци.

Най-ниските лихви по ипотечното кредитиране от съществуването на свободния пазар на недвижими имоти у нас, също е мощен катализатор над 70% от сделките с жилища да са именно с ново строителство. На фона на липсата на лихви по депозитите, покупката на ново жилище е отличен вариант за съхранение на спестяванията.

И докато клиентите някак си съумяха да изчистят до голяма степен препятствията към новото и хубаво жилище, то строителите продължават да се сблъскват с доста проблеми. „През последните години се увеличава времето от покупката на парцела до „първата копка” и намалява периодът на ефективно строителство и продажба. Ако през 2013 г. от покупка до строеж времето беше 6 месеца, сега е 2 години. Постоянно се усложняват процедурите”, казва Димитър Савов, изпълнителен директор на BLD. „Политическата среда в момента е доста шарена. Политиците разчитат много на общественото мнение. Хората са подвластни на тези настроения и идва една естествена съпротива срещу строителството” допълва той.

Един от основните „препъни камъни” е процедурата по обявяване. Един ПУП се обявява 3 пъти. Тази процедура е от миналия век. В нея се казва, че единственият начин, че хората са осведомени, е обратна разписка. Докато не се извести и последният съсед процедурата по строителство не може да започне. „Имаме случай с 268 разписки. Те всички трябва да бъдат подписани и върнати. Едва след като и последният 268-ият подпише и върне разписката може да бъде обявена процедурата. И едва от тогава тече 14-дневния срок за обжалване. Не се признава връщане на разписки по e-mail или с помощни нотариус. Тази процедура понякога се прави три пъти”, допълва Савов.

Едно от ключовите неща, които затрудняват процеса от покупката на парцела до началото на строителството, са обществените обсъждания. Почти за всичко се прави обществено обсъждане, а не е ясно точно каква сила има.

Темата за застрояването и презастрояването в София се експлоатира и в предизборната кампания и след нея. Още на втория ден след обявяване на резултатите един кмет се обяви за референдум срещу застрояването, а втори заяви, че това, което го е мотивирало да стане кмет, е борбата с презастрояването. Колко и как ще се построи ще покаже бъдещето. Важното е, че днес продуктът, който се изгражда несъмнено е с по-високо качество отпреди 10-12 години. Именно и това е един от основните фактори българинът да предпочита новото пред старото строителство.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 10 гласа.

Свързани новини