Инфлацията все още не влияе върху харчовете на голяма част от домакинствата, твърдят експерти във финансовия сектор. Същевременно заради рекордните стойности на жилищното кредитиране, финансисти предупреждават за рисковете при теглене на кредити в условията на растящите цени.
Само за първото тримесечие на годината отпуснатите нови жилищни кредити са на рекордната стойност от 1,5 милиарда лева. Това е с 43 процента повече в сравнение с миналата година.
Освен инвестиция обаче, решението за закупуването на имот с кредит може да се окаже и непремерен риск в условията на инфлация, предупреждава Стефания Мутафчиева: "Сумата, която теглим в кредит, се обезценява от инфлацията, нашите пари също. Нашите инвестиции точно в този момент също, нищо не се е променило".
Тогава как да преценим кога да инвестираме при инфлация? "Хората, които имат по-висока финансова култура и повече средства, инвестират повече, купуват на по-ниски цени и съответно инвестицията им се покачва повече, след като се излезе от кризата", каза Мутафчиева, цитирана от БНР.
А за останалите: "Изключително важно е да следим при такива икономически промени как това влияе на личните ни финанси. Доколко разходите ни се повишават, доколко това влияе на спестовната ни норма, доколко се налага да се лишаваме от някои неща", посочва Мутафчиева и напомни, че е задължително да имаме финансов резерв за период от поне половин година.