Пергамският музей (бел. ред. Pergamonmuseum) е разположен в центъра на Берлин. Част е от известния архитектурен ансамбъл Музеен остров и е внесен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Сградата е изградена в периода 1907 – 1909 г. В нея са разположени Античната колекция с прочутия Пергамски олтар, Музеят на Предна Азия и Музеят на ислямското изкуство.
Емблематичната сграда затваря врати за 14 години. По предварителни разчети реконструкцията ще струва 1.5 млрд. EUR. Основната причина за дългия ремонт е, че сградата лежи върху дъното на река от ледниковия период, което е довело до подкопаване основите на сградата. Предстои те да бъдат укрепени. Също така, върху постройката има трайни щети, нанесени още през Втората световна война. В резултат има много течове, когато вали. „Сградата е в лошо състояние и потъва“, каза Барбара Хелвинг, директор на Музея на Близкия изток към Държавните музеи в Берлин.
Ремонът, който ще струва внушителна сума, обаче не е много екологично настроен. Плановете показват, че ще бъдат изградени няколко соларни панела и нищо повече, което да спада към екологичността.
Плановете са секция А, в която се намира Пергамският олтар, да отвори врати за посетители през 2027 г. Секция Б ще остане затворена поне до 2037 г. Така на практика целият Пергамски музей ще може да бъде разгледан отново най-рано след 14 години.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК