Имотите, обявени на цени, по-високи от пазарните, ще срещнат предизвикателства при откриването на купувачи през следващите 12 месеца. Ако досега пазарът беше доминиран от продавачите и част от тях успяваха да реализират сделки на по-високи нива в резултат на общата еуфория, то през 2025 година това ще е трудно постижимо.
“Предстоящата 2025 г. ще балансира съотношението между купувачи и продавачи. Купувачите няма да бъдат под натиска на непрестанния ръст на цените, ще избират внимателно сред предложенията и ще бъдат особено бдителни към жилища, чиято цена е завишена и не отговаря на качествата на имота. Това ще постави продавачите, особено тези на вторичния пазар, пред необходимостта да бъдат конкурентни, а правилната оценка на имота ще бъде ключова за реализацията на сделките”, казва Явор Пейчев, изпълнителен директор на Имотека.
Очаква се стабилен и активен пазар през 2025 г., със задържане на броя на сделките в страната и едноцифрен ръст в цените на имотите в областните центрове. В регионите със засилен интерес от страна на купувачи и строителни предприемачи - и двуцифрен.
Според Явор Пейчев, банковото кредитиране ще продължи да бъде достъпно поне в първите шест месеца от годината, което ще стимулира допълнително сделките. Влизането на страната в еврозоната е възможно да предизвика ново покачване на цените.
“Традиционните пазарни процеси няма да окажат такова влияние върху цените у нас, колкото предстоящото присъединяване на България към еврозоната. Ако това се случи по план през юли 2025 г., е много вероятно цените да демонстрират допълнително повишение”, пояснява Пейчев.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК