„В бъдеще всеки ще бъде световноизвестен за 15 минути“, твърди бащата на поп арта Анди Уорхол навремето, вероятно без да подозира, че неговата слава ще продължи много, много по-дълго.
Великият Анди Уорхол вече от 25 години не е сред нас, но влиянието му в съвременното изкуство изобщо не е намаляло, пише британският вестник „Гардиън“. Точно преди четвърт век творецът умира неочаквано при усложнения на операция на жлъчката в Ню Йорк.
И днес Уорхол доминира на пазара, но държи силното си влияние в поп културата въобще. А творбите му рядко спират да гастролират по световните галерии и музеи.
Кариерата му започва като дизайнер на реклами за обувки и обложки на грамофонни плочи. По-късно рисува в основаното от него творческо студио „Фабриката“ в Ню Йорк. Там са били Салвадор Дали, Мик Джагър и Боб Дилън. Според експерти от лондоския музей „Тейт“ там се правили вид социални експерименти, тъй като се събирали отявлени бохеми с доста големи различия.
В националната библиотека на Белгия се откри пищната изложба „Уорхолия“, посветена на творчеството на американския художник, илюстратор и кинорежисьор.
„Уорхол промени киното и документалистика завинаги“, казва Джилиан Уеъринг, когато се облече и засне като Уолхол. Зад гърба си той е оставил и скандални филми и книгата „POPism“. Макар да не е доживял интернет, той е предусетил, че времето ще превърне хората от „тела“ и „изображения“.
Въпреки славата, творчеството на Уорхол е спорно. Най-вече заради обвинението, че комерсиализира изкуството и работи за големи компании.
Анди Уорхол е ревностен християнин, но се твърди, че злоупотребявал с дрогата. Родителите му са преселници от Словакия, детското му – трудно и болнаво.