Отидете към основна версия

2 173 5

Шамани от Монголия правят ритуали у нас

  • николай овчаров-
  • монголия-
  • шамани-
  • ритуали-
  • прабългари
Снимка: БГНЕС

Монголски шамани може да правят ритуали в България. Това обяви археологът проф. Николай Овчаров, който даде специална пресконференция за мисията си в Монголия. Миналата година експедицията бе в Бурятия, като този път той и Младен Станев от Варна успели да видят Южна Монголия и специално столицата на наследниците на Чингиз Хан – Каракорум.

Двамата са се срещнали с шамани и така догодина април или май най-вероятно у нас ще се направят шамански ритуали, подобно на онези, които са практикували и прабългарите, предаде БГНЕС.

Идеята е от миналата година, а Овчаров призна, че за него лично това е кауза.

"Привличането на истински шамани, не актьори и възстановките на ритуали, извършвани от прабългарски шамани в Мадара, на Перперикон, край Варна и така нататък би било твърде важно и от научна гледна точка, а и като една атракция, която би могла да бъде като развитие на туризма", посочи той.
За възможна реакция на църквата археологът няма отговор, но подозира, че ще е отрицателна.

"Опитвам се да обясня, че тук не става въпрос за възвръщане на езически обичай, а за един експеримент, който ще направим – чисто научен експеримент, който ще ни покаже как са изглеждали прабългарските светилища преди 1300 години, много преди християнството – тези ритуали", каза Николай Овчаров.

На експедицията се е родила още една идея - паметник на Светите братя Кирил и Методий да бъде издигнат в центъра на монголската столица. Овчаров обясни, че идеята е покровителствана от президента на Монголия.

"От 1945 г. кирилицата е официална писменост за тази далечна държава. Езикът е съвсем различен от славянските, но това показва, че кирилицата може да обслужва не само славянски езици, но и един напълно чужд, напълно различен език, какъвто е монголският", обясни професорът. Той смята, че това е много добре, защото напоследък връзките между България и Монголия не са в най-доброто си състояние, там, освен всичко друго е закрито и посолството на страната ни. В тази далечна държава, освен всичко друго има и много студенти, които са учили в нашата страна.

Решението е паметникът да бъде изграден с пари, събрани от неправителствени организации и парите за паметника да се намерят чрез спонсори. Според професор Овчаров, той няма да излезе много скъпо - двуметров паметник от бронз е около 100 – 150 000 лв.

Археологът се надява този паметник да бъде изграден в рамките на 1 – 1,5 години.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини