Най-голямата антична статуя във Ватикана е обект на реставрация, съобщи АП.
Реставратори в Кръглата зала на музея във Ватакана премахват вековни замърсявания от позлатения Херкулес, пише БТА.
В продължение на повече от 150 години статуята, висока 4 метра, е поставена в ниша. Тя не привлича внимание сред другите антични експонати заради тъмния цвят, който е придобила с течение на времето. След премахване на слой восък и други материали от реставрация през 19- век експертите на Ватикана разкриват истинската ѝ стойност.
Златното покритие е изключително добре запазено, каза реставраторката Аличе Балтера. Статуята е излята от бронз. Открита е през 1864 г. във вила близо до "Кампо дей Фиори" в Рим. Папа Пий IX добавя творбата към папската колекция. Тя е датирана между 1-ви и 3-ти век. За да се отличи по-късният ѝ произход, тя носи "фамилни" имена: това на папата - Мастаи, и това на банкера, в чиято вила е намерена - Ригети.
Статуята е придружавана от мраморна плоча с надпис FCS - абревиатура на латинската фраза "fulgur conditum summanium" ("Тук е погребана гръмотевицата на Суманус"). Това означава, че е била ударена от гръм, каза Клаудия Валери, куратор на отдела за гръцки и римски антики в музея на Ватикана. Суманус е древно римско божество на гръмотевицата. Римляните са вярвали, че всеки обект, ударен от гръм, е пропит с божествена сила.