Непокътната етруска гробница отпреди повече от 2600 години откриха археолози в Италия, съобщава БНР.
Гробницата е открита в етруския град Вулчи, намиращ се в северната част на област Лацио. Откритието е уникално, защото гробницата е напълно запазена и датира от края на VII век преди Христа.
В нея археолозите са открили огромна колекция от керамика и амфори, някои от които съдържали вино от Гърция, вероятно от остров Хиос.
Всички предмети, съдове и декоративни аксесоари, чаши, бронзови и железни предмети и керамика, са намерени в перфектно състояние, включително оборудването, необходимо за ритуала на "последното хранене". Смята се, че предметите са принадлежали на високопоставено семейство.
Археолозите обясниха, че откритието представя действителния погребален банкет на етруските, което го прави изключително ценно. Гробницата е със сериозни размери и е вкопана във вулканичен туф.
В археологическия парк "Вулчи", носещ името на древния етруски град, има редица интересни етруски гробници, чиито стенописи наподобяват тези на тракийските. От времето на етруските във Вулчи се съчетават и останките от Римската империя, завладяла този важен град на Етрурия – държавата на етруските.