Екипът на Литературно-художествения музей "Чудомир" в Казанлък започва работа по проект за дигитализация на ръкописите на своя патрон Димитър Чорбаджийски - Чудомир.
Дейностите ще се извършват по проект към Национален фонд "Култура", който музеят е спечелил през тази година.
"Смятаме да оборудваме две работни места с компютри, на които да могат да се разглеждат тези дигитализирани ръкописи", каза пред обществената телевизия директорът на културния институт Добрина Матова.
Предвидено е да се дигитализират 500 ръкописа на именития писател и художник, като всеки от тях е с различен брой страници.
По думите на Матова това е изключително важна дейност за опазване на културното наследство на Димитър Чорбаджийски, по-известен като Чудомир.
"Той е обичал да пише с молив и голяма част от ръкописите му са написани с молив. С годините са избледнели и има опасност да бъдат изгубени. Веднъж качени върху електронен носител, те могат да бъдат обработени, за да изпъкне написаното. Чисто физическото оцеляване на ръкописите му зависи от този проект", обясни тя.
Дигитализирането ще започне веднага след празниците и се очаква да приключи до юни 2024 година.
Дигитализиран е и снимковият фонд на музея, върху който екипът продължава да работи, като въвежда метаданни.
"Работим по този въпрос много усилено, дигитализирахме всички картини на Чудомир, картините на съпругата му Мара Чорбаджийска, както и снимковия фонд. В служебната библиотека е направена ретроконверсия и са описани в електронен каталог всички книги, в момента върви ретроконверсията и на личната библиотека на Чудомир", разказа Матова.
Според нея това също е нещо много важно, защото по този начин посетителите на музея ще имат възможност да се запознаят с това какво е четял авторът, какво е купувал лично, какво му е било подарявано.
Отидете към основна версия
30 Декември, 2023 18:31 2 013 5
Дигитализират ръкописите на Чудомир
Предвидено е да се дигитализират 500 ръкописа на именития писател и художник
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 24 гласа.