Отидете към основна версия

2 412 10

Системата за пръстови отпечатъци ще контролира разходите на Здравната каса

  • пръстови-
  • отпечатъци-
  • система-
  • контрол-
  • разходи-
  • нзок

В последните месеци изключително много се заговори за опасенията, свързани с биометричните идентификатори или, системата за пръстови отпечатъци, чрез която хората ще удостоверяват в аптеките и болничните заведения, че са ползвали услугите на Здравната каса. Стигна се дори до опасения за националната сигурност, ако данните попаднат в чужда фирма. Бившият финансов министър Симеон Дянков дори заяви, че това ще е удар срещу сигурността не само на България, но и на ЕС и че данните могат да бъдат използвани за направата на фалшиви паспорти.

От Факти.бг решихме да проверим как стоят нещата в действителност и се обърнахме към експерти, които да ни обяснят за какво всъщност става дума. Още в началото обаче трябва да кажем, че не турска, а българска фирма е спечелила поръчката.

Целта на обществената поръчка е да снижи разходите и да намали грешките и измамите, обявиха от Здравната каса миналата година.

Контрол и прозрачност

Според експертите, въпреки че използването на пръстови биометрични идентификатори на пръв поглед предизвиква негативизъм, чрез него не пациентите са контролирани, а точно обратното – с потвърждаване на физическото си присъствие пациентите контролират отчитаните за тях разходи от НЗОК. Нещо повече, чрез мобилно приложение самите пациенти биха могли, почти в реално време, да да получават информация за отчетените дейности за тяхното здравно обслужване, платими от НЗОК. По този начин всяко здравноосигурено лице става потенциален „контрольор“ на плащанията от НЗОК.

Сигурността

Колкото и да се дискутира въпросът за сигурността, той е решим. Все пак, вече години има разработки в тази област. Когато данните се пренасят в т. нар. „несигурна среда“ - компютрите и мрежата на изпълнителите на медицинска помощ, чувствителната информация ще бъде в криптиран вид, посочват експертите. Самото устройство, което ще снема отпечатъците, е с много високо ниво на защита и сертифицирано по утвърдени световни стандарти.

Нещо повече, експертите посочват, че самото устройство може да бъде разширено, така че да работи и с карти. По този начин има възможност за бъдещо разширение на системата, като за пациентите, за които биометричната идентификация е невъзможна, могат да бъдат издавани карти с цифров сертификат.

Регистрацията на здравно осигурените лица ще се извършва от заведенията за болнична помощ и от Районните здравноосигурителни каси (РЗОК), които ще взимат отпечатъците.

Фалшификатите са невъзможни

Дори и да се добере някой до данните, срещу което са взети всички необходими мерки, той не би могъл да фалшифицира паспорти, обясниха експертите. Данните, записани в биометричните паспорти трябва да бъдат подписани с цифров подпис от издателя на паспорта. При проверка на паспорта се проверява подписа на издателя. Освен това, в системата на НЗОК се предвижда да се съхраняват само и единствено биометрични кодове, които са производни на пръстовите отпечатъци, не и самите изображения. При паспортите - обратно, се съхраняват изображенията.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини