Протест срещу здравния министър Петър Москов се очаква да се проведе в столицата. Недоволството е срещу старта на проекта за нова идентификационна система с пръстови отпечатъци в болниците.
Протестът ще бъде пред здравното министерство и е с искане за оставка на здравния министър. Насрочен е за 12 часа. Събитието се организира във Фейсбук.
Според протестиращите от една страна гражданите са потърпевши от системата, а от друга ще бъдат принудени да се лекуват само, ако си дадат пръстовите отпечатъци. Според тях това е заплаха за националната ни сигурност.
Сред мотивите за протеста са също скандалът с ваксините, проблемите във Фонда за лечение на деца, както дискриминирането, според организаторите, на децата с увреждания.
Марияна Христова, един от организаторите на протеста, заяви пред bTV, че една от причините за протеста е сигурността.
Всяка информация във всеки един компютър е във вид на код, няма нещо дори и криптирано да не може да бъде декриптирано. Пръстовият отпечатък е едно от най-високите нива на сигурност, които изобщо се ползват. Опасност от теч има при поставянето на пръстов отпечатък в болници, аптеки – места, които не са съобразени с това как се защитава подобен идентификатор, коментира Христова.
За хакерите е детска игра да хакнат сървърите на НАСА и американското посолство, какво остава за една болница или аптека. Никой не дава обяснение как този пръстов отпечатък ще спре кражбите.
Системата е непълноценна и не може да работи. Сменяме тази система за втори път, а ни предстои трето сменяне, защото има директива на ЕС, която ще ни задължи от 2018-а единственият идентификатор в ЕС да е лична карта, посочи още тя.
Настояваме за електронни здравни карти, пръстовият отпечатък е регистрация за престъпници, каза и Вера Иванова, също съорганизатор на протеста.
„Имаме болници, които са собственост на чужда държава, които ще получат достъп до такова високо ниво на секретност на информация. Това е все едно да трепете мишка с водородна бомба”, категорична беше Христова.
Протести се очаква да има и в Ямбол, Варна, Бургас.
Това е начин да се получи уникален номер, ключ - към сигурността на данните, които се събират, и към парите, за да не бъдат изразходвани напразно, разясни заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков.
Тепърва започваме да структурираме здравни досиета. Първо трябва да си заключим къщата и тогава да вкараме вътре данните, посочи той.
По думите му здравеопазването е вторият сектор след финансовия, който ползва най-много биометрия.
Той подчерта, че системата няма да стане излишна от 2018-а. Тогава ще се интегрира биометрията с чипа, посочи Пенков.
400 000 лева са похарчени за изработването на софтуера и неговото внедряване, каза още заместник-министърът.
Ако някой откаже да даде пръстов отпечатък, е предвидено да се издава временна карта, докато влезе единната карта в България, което ще струва доста пари на пациента.
Факти.бг припомня, че миналата седмица Здравната каса обяви, че системата ще се тества първо в пет болници в страната, от тази седмица - в още 20, а на 1 октомври вече ще е задължителна за всички лечебни заведения.