Отидете към основна версия

4 215 7

Невероятно е кой командва и кой има думата в това турско село (ВИДЕО)

  • планинското село-
  • боатепе-
  • мандра-
  • сирене-
  • гравиер-
  • грюер-
  • ементал-
  • швейцарско сирене-
  • жени-
  • турско село

Животът в планинското село Боатепе тече по-различно отколкото в останалите части на страната

Високо в планината се намира турското село Боатепе. Тук животът тече малко по-различно, отколкото в други части на Турция и причината за това се крие в една мъничка тайна. В селцето, което се намира недалеч от арменската граница, думата имат жените — на полето, в обора, у дома — навсякъде командват жените.

Историята преди малко повече от век с швейцарското сирене ементал и един германец, озовал се в селото.

Когато пристигнал, германецът Александър Кайзер установил, че това кътче обсипано с тучни ливади, разположени високо в планините, предлага идеални условия за производството на прочутото сирене Ементал.

"Това село дължи много на Александър Кайзер и неговата дъщеря. Двамата ни оставиха много рецепти, които и аз съм изучавала", разказва пред Deutsche Welle Зюмран Юмюр, която е председател на селския кооператив в Боатепе и посреща посетителите в местния музей.

Тя и останалите жени от колектива се занимават с правенето на турско сирене гравиер — сходно с швейцарското грюер.

Цялата история разказва Илхан Коджолу, правнук на германеца Александър Кайзер. Той е от малкото мъже в Боатепе, чието мнение се слуша.

"Моят прадядо е пристигнал тук от Кавказ, заедно със свой приятел швейцарец след Октомврийската революция. Двамата решават да останат и да направят мандра по швейцарски образец. Прадядо ми сам проектирал сградата", разказва той.

Сортът Гравиер е произведен за първи път именно в Боатепе", каза още Коджулу.

Не след дълго обаче мандрата запада, а наследството, оставено от германския благодетел, било забравено. Но през 60-те и 70-те години на миналия век повечето мъже от селото го напускат и тръгват да търсят работа надалеч.

Тогава жените се сещат за сиренето на Александър Кайзер. Симрян Юмюр се хваща да възстанови старата мандра, а съпругът ѝ я подкрепя както може.

"Скъпа, ако самата ти вярваш, че тази задача е по силите ти и аз вярвам в теб", казал ѝ Казим.

Той сам признава, че това е необичайно в турското общество. "Но тук жените получават мястото, което заслужават", посочва той.

И така благодарение на усилията на жените в Боатепе сиренето им е известно дори в Хонконг.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини