Отидете към основна версия

2 480 0

Учени връщат спомените

  • учени-
  • мозък-
  • памет-
  • енграми-
  • оптогенетика

Учени намериха начин да „извикват“ специфичен спомен, складиран някъде из мозъка. Това става възможно за първи път чрез задействането на малка група неврони, които отключват паметта. Научният пробив е дело на Масачузетския технологичен институт чрез откритието, че спомените се „складират“ в специфични мозъчни клетки, пише електронното издание Еxtremetech.com.

Задействането на въпросните неврони става не с електроди, а с лазери. В процеса се използва оптогенетиката – сравнително нова методика, комбинираща генетика и оптика, за изследване и модифициране на клетки чрез светлина. Прилага се в изследване на болестта на Паркинсон, аутизъм, шизофрения, депресия и неврологични заболявания.

В опита са използвани лабораторни мишки, чийто череп е пробит от лазер, за да бъдат вкарани вътре въпросните модифицирани неврони. Премахването им означава, че споменът е изгубен.

Преди това мишките били ударени с електрошок, за да се създаде някакъв спомен у тях – страх, който се съхранява в хипокампуса на мозъка. След това с помощта на лазерната светлина са активирани невроните.
Реакцията на мишките била същата, както при електрошока – свили се на кълбо. Това поведение кара учените да вярват, че са успели да „извикат“ обратно неприятния спомен.

Учените са на мнение, че е много, много вероятно човешкият мозък да реагира по същия начин. Въпреки това, остава много далеч във времето сдобиването на модифицирани оптогенетични човешки мозъчни клетки.

Най-важната част от експеримента се състои в доказателството, че паметта е физическо, а не концептуално явление.

Учените се надяват опитите им да помогнат за намирането на лек към психични болести, които често се държат именно на неправилното функциониране на невроните.

Спомените остават следи в човешките мозък, които учените наричан енграми. 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • 8 начина мозъкът да работи по-добре

    Умът може да бъде трениран и приучен да функционира по-ефективно. Случвало ли ви се е да забравите да направите нещо важно? Или дълго не можете да ...
    07.03.2012
    3 470
    2
  • Мозъкът залинява на 45 г.

    Мозъчните способности започват да западат най-рано на 45-годишна възраст, установиха британски учени, цитирани от „Фокс нюз”. Специалис ...
    06.01.2012
    6 120
    4
  • Учени говорят с хора в кома

    Британски учени изобретиха начин за комуникация с хора в кома. Това става чрез разчитане на мозъчната активност на пациентите във вегетативно състо ...
    10.11.2011
    1 980
    1
  • Променя ли Фейсбук мозъка?

    Дали Facebook променя мозъка е въпросът, който повдига необичайно изследване на социалната мрежа, използвана от 800 милиона души. Доброволците, ...
    19.10.2011
    1 773
    0