Отидете към основна версия

9 835 27

Какво трябва да е бельото ви, за да имате здрава вагина?

  • бельо-
  • вагина-
  • секс-
  • бикини
Снимка: Shutterstock

Жените определено са по-суетни и имат по-специални предпочитания към бельото си, отколкото мъжете. Представителите на силния пол могат да носят каквото и да е, но за дамите от значение са цветът, материята, фирмата производител, размерът.

С всяка изминала година по магазините се продават какви ли не нестандартни прашки и бикини, които жените си купуват. Но какво се случва със старите?

Както всяко нещо в този свят, бельото не е вечно и трябва да се подменя от време на време. Някои модели са направени от тъкани, които се късат по-бързо, докато други са по-издръжливи, но пък от хигиенична гледна точка е по-добре да бъдат изхвърлени, пише tialoto.bg.

Ето няколко основни правила за грижа за бельото, с които ще се погрижите за здравето на вашата вагина:

1. Избирайте естествени материи

Памукът е най-добрата тъкан за вашето бельо. Дори и да си харесате нещо от изкуствена материя, носете го само за специални поводи, а не ежедневно, защото така ще предотвратите запарване, възпаление или раздразнение. Причината е, че кожата в интимната зона е много чувствителна и се нуждае от мекота, а не от нещо грубо, което да я дразни, коментира д-р Алис Кели-Джоунс пред Healthline. По думите ѝ, памукът позволява на кожата „да диша“ и предотвратява инфектирането ѝ, докато синтетиката улавя топлината и влагата, създавайки идеална среда за развитие на гъбички.

2. Спете без бельо поне 1 път седмично

Спането без бельо е препоръчително, особено при жените, които почти ежедневно бръснат или епилират триъгълника си.

„Вагината трябва по-често да бъде изложена на въздух така, както всяка друга част от тялото“, казва още д-р Джоунс. И уточнява, че през зимата много жени се навличат с няколко пласта дрехи, например слагат бикини, чорапогащник и някой клин от изкуствена материя, което води до вагинални проблеми като появата на гъбички, цистит, парене и сърбеж в областта на интимните части. Ако все пак идеята за спане без гащи не ви харесва, може да опитате да сложите по-свободна пижама.

3. Правилният размер

Понякога в бързината жени купуват по-малък или по-голям размер бикини. Носейки ги, могат да усетят дискомфорт. Например, твърде впитите във вагината запарват и не позволяват по-свободни движения, докато материята на по-широките може да се набере на определени места и да предизвика сърбеж или дразнене, ако например се носят с по-тесни дънки или панталон. За да се чувствате максимално добре, намерете вашия размер. Така ще намалите риска от протриване и поява на инфекция.

4. Перете с хипоалергенни препарати

Хубаво е да поставяте мръсното бельо отделно от другите дрехи, приготвени за пране. Също така не ги перете в пералнята, а на ръка. За предпочитане е да ползвате хипоалергенен сапун/ гел. С него ще предпазите чувствителната кожа на вагината от възпаление и инфекции.

5. Нова година – ново бельо

Сигурно си имате любими бикини, които са ви изключително удобни, но след няколкомесечна употреба е време да се разделите с тях. Сменяйте бельото си с ново поне на 6 месеца или една година. Това означава да изхвърлите старото и захабено и да се снабдите с ново.

6. Гладете

Може да ви се струва старомодно, но жените, които имат по-чести вагинални проблеми, е добре да гладят бельото си след сушене. В едни гащи, дори и изпрани, може да има близо 10 000 живи бактерии. След като изгладите бикините с ютията, вие ще намалите риска от заразяване с тях.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини