Отидете към основна версия

14 922 22

Мъж яде храни с изтекъл срок на годност цяла година и... (СНИМКИ)

  • храни-
  • хранителни продукти-
  • опасна храна-
  • здраве-
  • експеримент-
  • изтекъл срок на годност-
  • най-добро до-
  • годно до

Повечето потребители смятат, че когато датата, отбелязана върху продукта, отмине, той автоматично става опасен за здравето

Снимки: shutterstock

Срокът на годност върху опаковките на храните неслучайно е там. Той информира потребителите кога е бил произведен въпросният продукт и в кой момент неговите вкусови, хранителни и здравословни качества вече няма да са същите.

Повечето хора вярват, че ако датата, отбелязана върху опаковката на продукта, отмине, те трябва задължително да се отърват от него, изхвърляйки го на боклука. Това обаче, невинаги е така, защото датата върху опаковката може да не означава, че продуктът е станал опасен за здравето ни, а нещо друго.

Хората масово бъркат понятията „най-добро до“ и „годно до“, което води до изхвърлянето на купища годна за ядене храна, сочи доклад на Националния съвет за защита на природните ресурси в САЩ (NRDC) направен съвместно с експерти по законите за храните от Харвардския университет.

В Европейския съюз годишно се изхвърлят 89 млн. тона храна, защото т. нар. „минимален срок на годност” е изтекъл, се посочва в доклад на ЕК, изготвен през 2014 г.

„Минималният срок на годност“, зададен върху опаковката, означава, че продуктът е „най-добър за употреба до края на“... а не, че храната не става за ядене, след като този срок отмине.

За да докаже, че някои храни могат да се консумират и след изтичане на срока им, без да навредят на здравето, Скот Наш решил да експериментира, като яде само храни с изтекъл срок на годност.

Резултатите от този необичаен опит може би ще ви изненадат. Ето какво се случило с американеца след края на неговия експеримент:

Един ден мъжът случайно открил забравена кофичка от кисело мляко на рафта в хладилник. Срокът на годност бил изтекъл преди шест месеца! Въпреки това той го изял и установил, че това му не му е навредило.

Така Скот решил да започне своя експеримент, продължавайки да яде храна с изтекъл срок на годност. Това продължило цяла една година.

За това време той опитал мексикански питки, масло, сметана и месо. Нито една от тези храни не довела до влошаване на здравословното му състояние.

Мъжът разказа за един интересен случай на своята страница в социалните мрежи. Скот открил мухъл по повърхността на парче масло. След като отстранил този слой, той използвал маслото за готвене и това не променило вкусовите качества на храната му, нито му докарало стомашно неразположение.

Освен това той откровено признава, че всеки гост, който дойде в дома му, ще бъде гощаван с поне един продукт с изтекъл срок на годност.

Може би хората не трябва да обръщат толкова внимание на датата, посочена върху опаковката на храните или пък е точно обратното?

Служители на училището по обществено здраве в Блумбърг направили проучване, в което участвали 1029 възрастни доброволци, за да проверят колко често хората изхвърлят храна с изтекъл срок на годност.

Оказва се, че 84% от респондентите са взимали решение да изхвърлят храна, която според датата, посочена на опаковката, е негодна за консумация.

37% от хората пък редовно правят това и го смятат за напълно нормално.

Сред най-често изхвърляните продукти били сурово пилешко месо и други месни деликатеси. Зърнените закуски, консервирани храни и сиренето били сред храните, които се изхвърлят по-рядко.

Но как да определите какво е качеството на продукта и става ли той за ядене?

Анджела Гьорген, специалист по хранене в Медицински център MedStar, казва, че човек трябва да разчита на своите сетивни възприятия. Дори ако срокът на годност на храната не е изтекъл, но тази храна изглежда и мирише необичайно и има неприятен вкус, то трябва да бъде изпратена в кошчето.

Именно на този принцип се основава опитът на Скот Наш с яденето на храни с изтекъл срок. Мъжът се фокусирал предимно върху миризмата, външния вид и вкус на продуктите, които консумирал и очевидно, през цялата година не е допуснал грешка.

Повече информация за срока, отбелязан върху опаковките и етикетите на храните и разликата между „най-добро до...“ и „срок на годност..“ можете да откриете ТУК.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 1 гласа.

Свързани новини