Отидете към основна версия

43 495 60

Как се променя вагината с годините?

  • вагина-
  • секс

В женските генитални органи се случват точно същите възрастови промени, както в цялото тяло

Снимка: Shutterstock

Когато трябва да се посочат най-очевидните промени, свързани с възрастта, мнозина веднага си представят крака с разширени вени, съсухрена кожа, която е загубила тонуса си, пигментните петна и какво ли още не. Но има и друга част от женското тяло, която се променя, както кожата и мускулите през годините - това е вагината.

Експерти обясняват какви са възрастовите промени на вагината, за които всяка жена трябва да бъде готова, и какво може да се направи, за да се поддържа сексуалното здраве.

„Подобно на всяка друга част от тялото като кожата, жлезите и космените фоликули, процесът на стареене влияе и на външния вид на вулвата и вагината, без значение колко добре се грижите за интимните си части”, казва Шери Рос, която е гинеколог и доктор по медицински науки от Санта Моника (Калифорния), а също така и автор на книгата „Шеология: пълно ръководство за интимното здраве на жените”.

Какво се случва с вагината на 20-годишните?

Първите големи промени настъпват след пубертета. Благодарение на хормоните, срамните устни са разширени, интимното окосмение се разраства активно.

След като навърши 20 години тялото на жената е напълно оформено и женските полови хормони са в своя връх.

„Естрогените помагат да се превърнете в майка, както и да поддържате външна и вътрешна красота: вагината е по-сгъната, което влияе върху качеството на сексуалния контакт. Големите количества естроген произвеждат и голям брой лактобацили. Те предпазват вулвата и влагалището от възпалителни елементи”, казва експертът.

Каква е вагината на 30-годишните?

След появата на първото дете мускулите на тазовото дъно и нервните влакна се разтягат (някои от тях използват перинеотомия - отрязване на мускулите на влагалището по време на раждането), понякога дори могат да се скъсат. Трябва да се има предвид, че след това мускулите може да не се възстановят изобщо. Мускулите заздравяват, но се появяват белези. Тъканта на белега е по-малко еластична, което намалява общия тургор и нервните окончания стават по-малко чувствителни. Често се появява уринарна инконтиненция - това е един от ефектите на хипермобилност на уретрата.

За укрепване на мускулите лекарите препоръчват да се правят упражненията на Кегел. Има и други по-радикални методи като лазерно подмладяване на вагината.

„След 30-годишна възраст нивото на естроген е високо, много жени започват репродуктивен период. Някои момичета приемат контрацептиви, които, за съжаление, не винаги влияят положително на вътрешната микрофлора на вагината - появява се сухота, намалява либидото, настъпва и изпускане”, отбелязва гинекологът Светлана Носенко.

„В периода след раждането е важно да се проверяват хормоните, особено тестостерона, който толкова много засяга сексуалното желание. Също така, такива упражнения като vumbilding и укрепване на мускулите на таза ден (в консултация с гинеколог) са полезни за поддържане на качеството на сексуалния живот”, съветва сексологът Евгения Липчинская.

Какво става с вагината на жените, които са между 40 и 50-годишни?

Като се има предвид, че периодът на раждане е отминал, менопаузата вече наближава. През този период трябва да сте внимателни със здравето си.

„След раждането, следващата важна точка е пременопаузата (това е пет до десет години преди менопаузата). По време на пременопаузата тялото започва да произвежда по-малко естроген, който запазва вагиналния колаген и овлажнява вагината, а също така помага да се осигури добро кръвоснабдяване в тази област). Възможно е също изпускането на матката.”, предупреждава Светлана Носенко.

„Много жени изпитват това чувство след като навършат 40 години, а при други може да се случи много по-късно”, казва гинекологът от Тексас Джон Топпил.

Според специалистите, без да се стабилизира нивото на естрогена, вагината става по-тънка и по-малко еластична, а овлажняването е много по-малко. След менопаузата (средната възраст на началото ѝ е 51 години) вагината и клиторът могат да се свият, а кожата на срамните устни да стане по-малко еластична и да промени цвета си. Най-неприятното нещо е вагиналната атрофия, която може да направи секса болезнен. Атрофията на вулвата и вагиналната лигавица се характеризира с изтъняване на епитела, намаляване на вагиналното сгъване, наличие на петехиални кръвоизливи, признаци на възпаление.

Как да поддържате сексуалното си здраве?

Добрата новина е, че тези, свързани с възрастта, промени не трябва да ви карат да се чувствате депресирани или да останете неудовлетворени от сексуалния си живот. Ето какво препоръчват експертите, за да забавите промените или да облекчите симптомите, когато се появят:

Процедури

Експертите предлагат биоревитализация и контурно присаждане с хиалуронова киста с определена плътност - това подхранва лигавицата и може да увеличи G-точката.

Овлажняване

Овлажняването е идеалното решение за жени, които се приближават към менопаузата, или такива, които изпитват вагинална сухота поради временни колебания на естрогена. Това може да ви отърве от болката и дискомфорта.

Допълнителна доза естроген

Крем или естрогенен пръстен може да помогнат за намаляване на сухота и запазване на еластичността на вагиналната тъкан. Въпреки това, за някои жени (например, преживели рак на гърдата), естрогенът не се препоръчва. Определено трябва да поговорите с вашия лекар преди да ги приемете.

Сексът

„Ако спрете да правите секс, вагината става по-твърда и вагиналната тъкан става по-малко еластична”, предупреждават лекарите.

В женските генитални органи се случват точно същите възрастови промени, както в цялото тяло, което трябва да се разбира и приема, а не да се страхувате да обсъждате тази тема с гинеколога си или поне с приятелките си, пише jenata.blitz.bg

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 3 гласа.

Свързани новини