Отидете към основна версия

5 367 14

Тутанкамон умрял от инфектирана рана на крака след катастрофа с колесница

  • тутанкамон-
  • смърт-
  • инфектирана рана-
  • инфекция-
  • колесница-
  • фараон-
  • изследват-
  • нова технология-
  • мумия

Изследват мумията на 19-годишния фараон с нова технология

Снимки: EPA/БГНЕС

Тутанкамон е починал заради инфекция на крака след като бил ранен при катастрофа с колесница. Това твърди известният египетски аргеолог д-р Захи Хавас, ише британският вестник Daily Star.

От години експертите се опитват да разгадаят мистерията около смъртта на 19-годишното момче фараон, което загива преди 3000 години.

Костни фрагменти, открити в черепа му, сочеха към убийство, но счупена кост на крака на момчето посочва, че младежът е загинал заради злополука.

Д-р Захи Хавас коментира, че екипът му използва нова технология, за да изследва мумията на младия крал.

Според експерта, Тутанкамон е умрял в следствие на счупване на крака след катастрофа с колесницата. Раната се инфектира и това го убива.

"Ще разберем чрез нова технология, която ще сканира ДНК-то му. Ще открием всички генетични заболявания, които е имал", твърди д-р Хавас.

Тутанкамон е роден с деформации, тъй като баща му Ехнатон и майка му, известна само като Младата дама, са брат и сестра.

Смята се, че младият крал е страдал от синдром на Марфан - генетично заболяване, което може да причини необичайно удължаване на пръсти, ръце и крака.

"Знаем, че е имал фрактура на левия крак и тя е причинена при злополука два дни преди неговата смърт", казва д-р Хавас.

Според него ако се докаже, че раната се е инфектирала, това ще потвърди версията, че Тутанкамон не е убит, а е загинал след нещастен случай.

Резултатите от изследването ще бъдат обявени догодина.

През юли тази година пък започна реставрацията на дървения саркофаг на фараона. Това се случва за пръв път откакто е открит през 1922 г..

Тогава генералният секретар на Висшия съвет за античните ценности Мустафа Уазири заяви, че саркофагът, който хилядолетия наред не е напускал първоначалното си местонахождение, за пръв път ще бъде реставриран в специална лаборатория на Големия египетски музей, недалеч от пирамидите в Гиза.

Уазири отбеляза още, че решението за транспортирането на саркофага от Луксор в новия музей е взето от комисия по древноегипетските паметници.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 3 гласа.

Свързани новини