Отидете към основна версия

4 110 19

Ето кое ще ви помогне да виждате зъболекаря си по-рядко

  • устна хигиена-
  • зъболекар-
  • здраве

Следните 10 трика за зъбна грижа могат да ви помогнат никога да не срещнете зъболекар

Снимка: Shutterstock

Може и да се шокирате да научите това, но зъбите не се поддържат от само себе си. Освен това са ключови за здравето ви, а често остават пренебрегвани. Всъщност здравите зъби са ключът към доброто здраве. И това не е никак случайно, пише обекти;. Трябва да се грижим добре за зъбите си. В крайна сметка имаме само два чифта, а единия го губим до 12-годишна възраст. Вторият ни е дотогава, докато се грижим добре за него.

Следните 10 трика за зъбна грижа могат да ви помогнат никога да не срещнете зъболекар:


1. Добавяйте мляко на кафето и чая си.

За да поддържате зъбите си свежи и искрящи, най-важно е да обръщате внимание какво слагате в устата си. Петната по емайла се получават от химичния състав на храната. Киселинните храни нараняват емайла, а храните с високо съдържание на танин – като кафе и чай – променят нивото на pH в устата. За да балансирате нивото на pH, яжте храни, богати на калций веднага след киселинните. Сипете мляко в кафето си или чая си, за да отслабите киселинността им. Добавете кашкавал или сирене към доматения сос.

2. Хапвайте ананас.

Ананасът е единствената храна, която съдържа съединението бромелаин, което е отличен пазител на емайла и защитник на зъбите от петна. Освен това има силно антиоксидантно действие.

3. Не избелвайте зъбите си.

Противно на това, което тръби модната индустрия от екрана, не е вярно, че зъбите ви трябва да бъдат бели. В естествения си вид с времето придобиват цвят на слонова кост. Освен това не всички зъби изглеждат по един и същ начин. Все пак функцията им не е да ви красят. Избелването на зъбите отслабва сериозно емайла. А нарани ли се веднъж емайлът, няма връщане назад. Затова избягвайте и избелващи пасти за зъби. Вместо това използвайте такива с флуорид – ключов за зъбната ни хигиена.

4. Поддържайте добро количество слюнка в устата си.

Слюнката помага да предпазвате зъбите си, като постоянно ги „плакнете“ и по този начин отстранявате лошите бактерии, а същевременно заздравявате емайла с калций и фосфор. Ако не отделяте достатъчно слюнка зъбите ви „се изсушават“ и новото но pH в устата се променя. Пийте възможно най-много вода и дъвчете дъвки, за да стимулирате слюноотделянето. Сухотата в устата е също страничен ефект от прием на прекалено много лекарства – като антидепресанти например.

5. Пийте със сламка.

Изглежда, че на зъбите влияе не само какво пием, но и как го пием. Начинът на прием на течности оказва влияние и върху цялостната устна хигиена. Ако имате навика да отпивате големи глътки и да си държите течността в устата, рискувате сериозно да навредите на емайла си, защото излагате по-дълго време зъбите си на захар и киселина. В този смисъл газираните напитки в кенчета са възможно най-лошият избор. Съветваме ви да пиете със сламка, за да намалите максимално взаимодействието между течността и зъбите.

6. Мийте си зъбите преди лягане.

Миенето на зъбите два пъти на ден е важно, но ако трябва да избирате по някаква причина, направете го преди лягане. Сънят е времето, в което не преглъщате и не „плакнете“ устата си. Следователно производството на слюнка е значително понижено. Всичко това увеличава риска от сухота в устата и образуване на кариес.

В допълнение, много хора, които си мият редовно зъбите, допускат грешка, като не отделят достатъчно време за това. Две минути е абсолютният минимум. Изплюйте всеки остатък от пастата. Изплаквайте често, но не и докато четкате зъбите, защото по този начин изхвърляте целия флуорид.

7. Не забравяйте за конеца за зъби.

След като сте измили зъбите си, е желателно да минете и с конец. Между зъбите винаги остават остатъци от храна, които с времето развиват бактерии и водят до проблеми. Четката не може да достигне навсякъде, колкото и да се мъчите. Ако имате затруднения с използването му, помолете вашия зъболекар да ви покаже техника как да почиствате зъбите си с конец.

Имайте предвид, че около 40% от зъбната плака е именно между зъбите.

8. Не натискайте прекалено, докато четкате зъбите.

В никакъв случай не прилагайте голяма сила, докато четкате зъбите си, защото в противен случай рискувате да травмирате венците, а така зъбите ви ще станат прекалено чувствителни. Електрическата четка би била подходяща, защото тя има таймер и контролира силата на натиска. Не прекалявайте и с времетраенето на четкането, защото това също не е полезно.

9. Стискане на зъбите и скърцане

Стискането на зъбите и скърцането е сериозна работа. Ако скърцате със зъби, докато спите, това застрашава зъбния ви емайл и предразполага зъбите към рушене. Възможно е да счупите някой зъб или нищо чудно да имате нужда от коронки съвсем скоро. Силно ви препоръчваме да спите с протектор и да се консултирате със зъболекаря си. Протекторът ще ви помогне да стискате силикона, вместо зъбите си. Помислете дали това не се дължи на стрес или друг психологичен проблем.

10. Четкайте езика.

Много хора не обръщат никакво внимание на езика, когато стане дума за устна хигиена. Само че езикът е голям развъдник на бактерии. Когато на го почиствате, това може да доведе до лош дъх, а и други по-сериозни здравословни проблеми. Видът на един здрав език е: розов, без да има по себе си червени, бели или жълти участъци. С редовно четкане лесно ще отстраните от езика мъртвите клетки и остатъците от храна.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 15 гласа.

Свързани новини