Най-често срещаните фрази, които могат да се чуят в разговор с манипулатор, бяха изброени от психолога Марина Гогуева.
Тя определя манипулацията като косвено послание при взаимодействие, когато човек преследва собствената си изгода, а чувствата и нуждите на другия не са ценни за него, пише Рамблер.
Един вид манипулация е обобщението: „Никога не ми помагаш“, „Не питай, няма значение за теб“.
Друг често срещан вид манипулация е налагането на собствените мисли: „Прави каквото ти казвам и не размахвай образованието си“, „Какво разбираш!“, „Ако живееш с мен, тогава ще разбереш“. Често се използва и съжаление: „Болен съм, не мога да се справя сам, няма кой да ми помогне.“
За да объркат жертвата на психологически натиск и да я отведат в задънена улица, манипулаторите използват заплахи, сплашване, налагане на чувство за вина и бойкот:
„Ако не го направиш по моя начин, ще има друг разговор!“, „Преди теб, бях щастлива, ти развали всичко!“
„Повишеното внимание, подаръците и ласкателствата също могат да се превърнат в инструменти на манипулатора. Жертвата му започва да мисли, че трябва да върне добро за добро, тоест да изпълни волята на някой друг. Красивите думи и жестове будят съмнения, ако човек е упорит и не умее да приеме отказа с достойнство“, отбеляза Гогуева, цитирана от vesti.bg.
Един от най-безобидните видове манипулация е отвличането на вниманието от темата: „Ще направя всичко по-късно, но сега има интересен филм"
Психологът посъветва да не започвате да се оправдавате или да доказвате нещо на манипулатора. Според нея е по-добре да отговорите нещо неутрално, като по този начин демонстрирате, че чувствата ви не са наранени: „Всичко може да се случи“ или „Да, всеки има различно мнение за другите хора“, съобщава Moslenta.