Отидете към основна версия

1 687 9

Вижте защо е наклонена Кулата в Пиза и ще падне ли

  • наклонената кула в пиза

Кулата е построена върху подобна на блато почва

Снимкa: Shutterstock

За да разберете защо Наклонената кула в Пиза така и не е паднала, трябва да погледнете назад към нейната 850-годишна история, включваща подобна на желе земя, десетилетия война и някои радикални промени в плановете.

Наклонената кула в Пиза е високата 57 метра камбанария, намираща се на Пиаца дел Дуомо на катедралата в Пиза.

Големият ъгъл на наклон на кулата в Пиза не е оптична илюзия. В началото на 90-те години тя се наклонила под ъгъл от 5,44 градуса, приближавайки катастрофалния праг от 5,5 градуса, който ако постигне почти сигурно ще означава, че това ще е краят на сградата. За щастие, хитрата инженерна работа, завършена през 2008 г., успя да я върне обратно до ъгъл от 3,99 градуса.

Наклонът е проблем от векове. Строежът на кулата, която вероятно тогава се е наричала просто "Кулата в Пиза“, започнал през 1173 г. сл. н. е. Само след пет години строителни работи подобната на блато почва в Пиза започнала бавно да поглъща основите на южната страна, което е и причината за наклона.

Ако инженерите просто бяха продължили със строежа, почти сигурно е, че кулата щяла да се събори под тежестта си. След издигането на няколко етажа обаче, внезапно строителството било спряно защото Република Пиза била погълната от вълна от битки с Генуа, Лука и Флоренция.

Едва през 1272 г. строителството било възобновено, като по това време почвата се консолидирала леко, което позволило на строителите да издигат сградата все по-високо и по-високо. С нарастването на етажите обаче архитектите осъзнали нарастващия наклон и адаптирали първоначалните планове, за да направят южната страна на кулата малко по-висока.

Това се доказва от различния брой стъпала, открити на горния етаж: шест на юг, четири на север. Това също означава, че структурата е леко извита, въпреки че това е едва забележимо с просто око.

По онова време вече било твърде късно. Кулата придобила емблематичния си наклон, причинявайки безсънни нощи на градостроителите за векове напред, припомня vesti.bg. Когато настъпил XX-ти век, инженерите искали да се справят с проблема, но някои от опитите им били по-успешни от други.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 10 гласа.

Свързани новини