Прошката е висша форма на човечност и философски поглед на живота. Да простиш дава огромна сила, колкото и трудно да е понякога. За много хора прошката е немислим акт, особено ако се отнася до човек, който ги е наранил дълбоко.
Истински трудно е да простиш на някого, който се държи лошо с теб непрекъснато, който проваля живота ти по всевъзможни начини и който не съжалява за стореното. Понякога изключваме такива хора от живота си, но в други случаи не можем. Ето защо прошката е от огромно значение, защото дава мир, лекува тялото и душата.
Прошката стимулира имунната система
Прошката има невероятно действие не само върху емоционалното състояние на тялото, но и върху физическото здраве. Актът на прощаване предизвиква отделяне на вещества, които потискат адреналина и кортизола в тялото, което стимулира имунните защити и намалява стреса, пише az-jenata.bg. Хормоните на стреса са известни със свойството си да потискат образуването на бели кръвни клетки, които са основна градивна единица на имунната система.
Подобрява взаимоотношенията
Да умееш да прощаваш искрено е от огромно значение за връзките, както интимните, така и приятелските, социалните, колегиалните. Проявяването на емпатия, разбиране към грешните постъпки на другите дава криле, които само прощаващият може да усети на гърба си. Те наистина дават свобода и помагат да живеем по-спокойно със самите себе си, както и да подобрим връзките с хората около нас.
Подобрява съня
Когато човек се терзае от проблеми, неизказани думи или пък казаното, с което е наранил или е бил наранен, сънят страда. През нощта всички негативни мисли нахлуват в съзнанието и пречат да заспим. Надига се гняв, появява се съжаление, усещане за несправедливост.
Ако се научите да прощавате ще ви е много по-лесно да спите спокойно нощем.
Помага за възстановяване от травми
Учени от Университета в Станфорд установяват, че прошката помага и за по-бързото оздравяване на рани и травми. Те наблюдавали хора, пострадали при различни инциденти в конфликтни зони на Северна Ирландия, както и техните семейства. Изследователите открили, че хората, които давали прошка изпитвали по-ниски нива на стрес при възстановяването, което ускорявало процеса на оздравяване.
Освен това нивата на оптимизъм, съчувствие и самочувствие на тези хора се повишили неколкократно.
Подобрява сърдечносъдовото здраве
Друго изследване, публикувано в Journal of Behavioral Medicine показва, че даването на прошка помага за намаляването на кръвното налягане. Окситоцинът (хормон на щастието), който се отделя, спомага за забавянето на сърдечния ритъм и подобряването на кръвообращението.
Стимулира когнитивната функция
Способността на мозъка да запомня и класифицира нова информация, както и да борави с нея, се подобрява при хората, умеещи да прощават искрено. Това констатира изследване на учени от Университета в Шефилд от 2001 година.
Те провели сканиране на мозъчната дейност на хора с ядрено-магнитен резонанс в ситуации, в които те трябвало да простят на някого в критичен момент. Резултатите показали, че мозъкът демонстрира повишена активност на фронталния лоб, която отговаря за решаването на проблеми, прилагането на морала, мисленето и паметта.
При всички положения ще се почувствате по-добре, ако простите на някого. Така негативните чувства ще спрат да ви глозгат отвътре и ще подобрите емоционалното си и здравословно състояние.