Всички обичаме лятото, но то върви с няколко неприятни страни, които спокойно може да ни побъркат, като например непоносимите жеги. Друг кошмар, с който се сблъскваме всички, са досадните комари. Нахапванията им са не само неприятни, но и оставят грозни пъпки, които могат да се превърнат и в рани.
Не по-малко зло са и досадните мухи и всевъзможни други насекоми, които не спират да влитат в дома ни и да се заселват там.
Но за всяка напаст си има спасение. Поне това обещава биологът и ентомолог д-р Роман Хряпин. Той даде нужните съвети как най-добре да се защитим от комари и мухи през топлите месеци.
„Репелентите ще помогнат за защита на кожата от ухапвания от насекоми като комари или досадните мухи“, каза биологът и ентомолог д-р Роман Хряпин. Според него обаче трябва да заложите на продукти с различни нива на DEET в състава си.
„Репелентите остават ефективни: например продуктите на базата на диетилтолуамид (DEET) работят добре. Трябва да е поне 25%. А за борбата с мухите - най-малко 30", уточни д-р Хряпин.
Биологът също така посъветва да закупите и други продукти, които съдържат вещества като Acrep или IR 3535 в подобни концентрации.
Ентомологът добави, че репелентите трябва да се нанасят на тънък, равномерен слой върху цялата кожа, за да няма насекомото места, в които да ухапе жертвата си – в случая вас.
Той припомни още, че маслата от лимон и евкалипт могат да помогнат срещу насекоми. Освен това, според д-р Хряпин, за да се предпазите от летящите кръвопийци, е по-добре да носите светло облекло, но това може да помогне само през деня.
На този фон ентомологът д-р Вадим Мариински изясни, че потящите се по-обилно хора по-често привличат комарите и стават техни жертви. Това идва от топлината на тялото и въглеродния диоксид, отделен по време на дишането.