Проектът за филм, посветен на Стефан Караджа, се бави и страда от липса пари. Режисьорът и актьор Максим Генчев разкри пред „Телеграф“, че някои от спонсорите му са оттеглили подкрепата си.
„Разбирам ги хората. При тази политическа нестабилност и ситуация на криза. Не съм се отказал. За Караджата, ако няма средства, ще събера момчетата и ще направим един арт филм. Имам някои идеи. Важно е обаче да се говори повече за този български герой и да се запали интересът на младите. В крайна сметка трябва да ги възпитаваме в традиции на родолюбие, колкото и съвременният свят, и ситуацията в страната да ни отдалечават от ценностите“, коментира Генчев.
В публикация в социалните мрежи режисьорът пък сподели, че от къща на къща разпитва жители на Карлово дали са чували за писмото, с което кметът на общината Емил Кабаиванов призова да бъде създаден национален борд за опазването на историческата памет, който да има правомощия и ангажимент да одобрява или отхвърля всяка продукция, интерпретираща образи на национални герои.
„Кмета на Карлово е написал оплакване до 48 парламент, МК, СЕМ, от името на гражданите си с искане за забрана да правя филми за националреволюционери. Обикалям из Карлово от къща на къща и питам хората дали са подписали или поне чули за това писмо. Всеки цъка в недоумение и ме жали… Настоявам ГЕРБ и СДС да поискат обяснение от протежето си, ако имат желание. Ако не, ще седна край реката и ще чакам водата да донесе Кабата!“, написа Генчев във Фейсбук.
Режисьорът очаква одобрение на втората фаза по проекта, за чиято реализация спечели конкурс в БНТ за филм за цар Иван Александров по повестта на Иван Вазов и планира да стартира снимки в крепостта Баба Вида край Видин.
„Историята на този велик цар е много интересна дори в личен план. Той е имал царица, любовница и се влюбва в едно дете. Ще провокира интерес. В конкурса хората оцениха Дядо Вазов и мисля, че си заслужава този проект да бъде реализиран. Аз вече съм получил и хонорар за него и е редно да го изпълним“, каза още Генчев пред „Телеграф“.