Отидете към основна версия

2 159 7

Сауната: Ползи и вреди за здравето

  • сауна-
  • ползи за здравето-
  • вреди

Древните гърци, римляни и маи са включвали къпането в сауна в ежедневните си ритуали за пречистване

Снимка: Shutterstock

Хората използват сауни от един или друг вид от хилядолетия. Древните гърци, римляни и маи са включвали къпането в сауна в ежедневните си ритуали за пречистване.

Тези ранни цивилизации са разбирали предимствата на топлинната терапия и разнообразните ползи за здравето на тези, които редовно са се отдавали на 20-минутна потна сесия. Днес ходенето на сауна е популярно занимание за добро настроение. Но въпреки че къпането в сауната предоставя както множество полезни резултати, така и някои рискове, свързани с тази уникална форма на релаксация.

Сауната е малка стая или затворено пространство, предназначено за сухи или мокри топлинни сеанси. Тя е специално създадена, за да ви накара да се изпотите. Съществуват няколко различни вида сауна, адаптирани от културите по света. Те варират от функционалните финландски сауни на открито и шведските батсу до по-сложните корейски джиджилбанги и японски сенто. Сауните обикновено се загряват до температура между 70°C и 100°C (158°F и 212°F), в зависимост от вида на използваното съоръжение. Нивата на влажност също са различни. Сауните от турски тип например са с по-високо ниво на влажност.

Ползи от сауната

Почивката в сауната може да повиши температурата на кожата до около 40°C (104°F). Това звучи крайно, но при правилно използване сауната може да осигури различни ползи за здравето. Посещението на сауна може да помогне на тялото да се детоксикира чрез изпотяване. Обилното потене помага за изхвърлянето на токсините. Топлината на сауната може да накара тялото да освободи ендорфини - естествените болкоуспокояващи в организма. Това помага за намаляване на усещането за стрес. Сауните могат да осигурят временно облекчение на хронични болки като лумбаго (болки в долната част на гърба), артрит или фибромиалгия. Повишаването на телесната температура може да спомогне за отпускане на мускулите, подобряване на кръвообращението и намаляване на усещането за болка. Въпреки че ефектът от сауната временно повишава сърдечната честота и кръвното налягане, проучванията показват, че редовното къпане в сауна може да помогне за понижаване на кръвното налягане, според Medical News Today. Сауната може да стимулира имунната ви система. Това става чрез увеличаване на протеина на топлинния шок, стимулиране на антиген-представящите клетки и освобождаване на цитокини - сигнални протеини, които помагат за контролиране на възпаленията в тялото. Повечето органи в тялото се възползват по някакъв начин от сауната и мозъкът не е по-различен. Изследванията показват, че ползването на сауна може да насърчи процес, известен като неврогенеза, или образуването на нови неврони в мозъка. Излагането на топлина може също така да повиши експресията на мозъчния невротрофичен фактор - вид протеин, необходим за поддържане на паметта и ученето.

Рискове за здравето

Хората с лошо контролирано кръвно налягане и/или нестабилна болка в гърдите (стенокардия) трябва да избягват сауната. Престоят в сауна крие риск от дехидратация. Не забравяйте да пиете много вода преди и след ползване на сауната. Тежката дехидратация изисква спешна медицинска помощ. По същия начин е лесно да прегреете в сауната. Топлината може да повиши телесната температура до нездравословни нива. Внимавайте с времето, което прекарвате в сауната, и незабавно напуснете, ако започнете да се чувствате зле. Сауната може да изсуши кожата ви, което звучи странно, като се има предвид цялата пот и влага. Но топлината е тази, която я изсушава. Прекомерната употреба на сауна може да увеличи риска от поява на сухи петна по кожата и да влоши състоянието на розацея и екземи. И никога не влизайте в сауна, ако се чувствате зле. Освен това бременните жени и хората с определени заболявания, като например споменатите по-горе проблеми с кръвното налягане, трябва да се консултират с лекар преди да използват сауна.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 7 гласа.

Свързани новини