Отидете към основна версия

889 7

Бебе акула мистериозно се излюпи в аквариум с женски акули (ВИДЕО)

  • акула-
  • бебе-
  • зачатие-
  • аквариум-
  • чудо-
  • зачеване

В аквариума от три години не е имало мъжки акули

Снимка: Shutterstock

Рядко явление в аквариум в Луизиана предизвика истинска сензация – яйце на „swell shark“ се излюпи в началото на януари, въпреки че в същия резервоар имало само две женски акули и нито един мъжки екземпляр. Малкото, наречено Йоко, се появило на бял свят в началото на месеца, съобщиха от аквариума в Шривпорт (Shreveport Aquarium).

Според информацията, нито една от двете женски не била в контакт с мъжка акула през последните три години. Това поставя въпроса как е било възможно оплождането да се осъществи.

Две потенциални обяснения

Екипът на аквариума изтъква две вероятни причини за това рядко научно явление:

Партеногенеза
Това е форма на асексуално размножаване, при която ембрионът се развива от яйцеклетка без участие на сперматозоиди. Партеногенезата е документирана и при други видове акули, като например зебровата акула и бамбуковата акула с бели петна. Има сведения, че тя може да се наблюдава дори при определени видове скатове.

Отложено оплождане
В този сценарий оплождането става много време след реалното чифтосване. Известно е, че някои женски акули могат да съхраняват сперматозоиди дълги периоди – в определен вид е установено, че това може да продължи до 45 месеца.

Кевин Фелдхайм, ръководител на лабораторията Pritzker за молекулярна систематика и еволюция и специалист по размножаването и популационната биология на акулите, обяснява пред CNN, че партеногенеза е наблюдавана при няколко вида акули. Макар обикновено да се случва, когато женските са изолирани от мъжки, има случаи, в които женска ражда чрез партеногенеза, дори когато мъжки са налични.

„Как точно се задейства партеногенезата и какви сигнали карат женската да започне този процес, все още не е напълно ясно“, отбелязва ученият. Той допълва, че вероятно това е „последно усилие“ на женската да предаде гените си при липса на партньор. „Това показва колко гъвкави са акулите в способността им да се размножават“, подчертава Фелдхайм.

Фелдхайм също уточнява, че изследователите „почти нищо не знаят“ за това колко дълго женските от всеки вид могат да съхраняват сперматозоиди. Именно тук идва и предположението за отложено оплождане, което не може да бъде изключено.

Аквариумът в Шривпорт съобщава, че ще извърши генетични тестове на Йоко, когато акула бебе стане достатъчно голяма, за да бъде сигурно определен генетичният произход. „Тази ситуация е невероятна и демонстрира колко устойчиви са тези видове“, заявява Грег Барик, уредник на живите експонати в аквариума.

„Много сме развълнувани да потвърдим дали това наистина е случай на партеногенеза или отложено оплождане. Така или иначе, явно природата отново доказва, че животът винаги намира начин“, добавя Барик.

Случаят с малката Йоко е поредното потвърждение за гъвкавостта и изумителната способност на акулите да се приспособяват към различни условия на околната среда. Независимо дали става дума за партеногенеза или за отложено оплождане, появата ѝ е повод за допълнителни научни проучвания, които могат да хвърлят още светлина върху еволюционния успех на този древен морски хищник.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини