Отидете към основна версия

9 401 20

Ще атакуват Закона за адвокатурата на всички инстанции

  • атакуват-
  • закона за адвокатурата-
  • инстанции-
  • нотариуси-
  • счетоводители-
  • юристконсулти-
  • адвокатурата-
  • адвокати

Гилдиите настояват той да бъде изцяло пренаписан

Снимка: БТА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Юрисконсулти, нотариуси и счетоводители се обявиха против законопроекта за промени в Закона за адвокатурата. Те бяха категорични, че ако неадекватния, криещ рискове за обществото закон, гонещ монополизъм, отгоре на всичко и противоконституционен, заплашващ националната сигурност, не бъде оттеглен, то той ще бъде обжалван на всички инстанции.  Юристконсулти, нотариуси и счетоводители призоваха за разум, но ако той не бъде проявен, ще сезират Комисията за конфликт на интереси, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за личните данни на населението и европейските органи. Общото становище е, че този законопроект е несъвършен и трябва да бъде изцяло отхвърлен, той крие рискове да навреди на обществото. Браншовите организации на счетоводителите, нотариусите и юрисконсултите настояха законопроектът да не се приема от Народното събрание и да бъде изцяло пренаписан.

Направените забележки към отделни разпоредби на проектозакона, даващи особено големи правомощия на лицата, регистрирани като адвокати, бяха твърде остри, тъй като според експертите, той ще доведе до нарушаване на права в областта на свободните професии и оскъпяване на редица процедури, които ще бъдат в прерогативите само и единствено на адвокатите, но не и на гражданите.

Като най-драстично нарушение в предлаганите поправки в закона нотариусите определиха нарушаването на принципа на публичност на нотариалната дейност. Според тях " се компрометират принципите на безпристрастност, нарушават се основни принципи на регулация на отношения, свързани с обезпечаване и защита на обществения интерес”.

Председателят на Нотариалната камара Красимир Катранджиев изтъкна, че в проекта има противоконституционни текстове. Добави, че има огромна разлика между дейността на нотариусите и адвокатите. Нотариусът осъществява дейността си от името на държавата и то за своя сметка, това е вид упражняване на държавна власт, а адвокатите са призвани да защитават интересите на клиентите си.

Катранджиев отбеляза още, че според Съюза на нотариусите от ЕС, така предложените промени пораждат сериозно безпокойство,  защото създават условия за липса на контрол, на безпристрастност и на качество при осъществяването на посочените удостоверявания от лица, които не са нотариуси и за които не съществува задължението да спазват строгите правила на нотариалната професия, а така също създават и условия за злоупотреби.

Светлин Микушински от Нотариалната камара направи следното описание на предлаганите промени в Закона за адвокатурата. Четиричленно семейство, живеещо с сграда с 24 други семейства, решава една вечер да въведе изменения в етажната собственост. Най-напред решават да ползват две паркоместа, вместо едно, както е било дотогава. Решават асансьорът, който се ползва от всички, да бъде само на тяхно разположение.
"За да се гарантира едно решение, то трябва да е скрепено с отговорност и санкции и семейството взима и друго смело решение – всички собственици, които влязат в противоречие с взетите решения, дължат глоба. Но тя няма да е в полза на етажната собственост, а ще влиза в бюджета на това семейство", допълни Микушински.
Микушински подчерта, че при изготвянето на закона превес са взели някои адвокати с изявени амбиции за концентриране на повече дейност, отколкото позволява конституцията и законите.
Повдигнат бе въпроса и за контрола едно е да го упражняваш над 620 нотариуси, друго е над 12 000 адвокати и неизвестно колко чужди такива.
Не на последно място нотариусите отбелязаха, че проектозакона застрашава националната сигурност и суверинитет, защото сега нотариусите имат достъп до информационния фонд на МВР, както и до националната база данни на населението. Ако се приемат предлаганите поправки и адвокатите ще имат такъв достъп, в това число и чуждестранните адвокати, ще бъде вече е заплаха.
Законопроектът крие риск и за връщане обратно колелото към имотните измами, които вече са изчезнали, благодарение именно на дейността на нотариусите.

Промените ще забранят чисто административни дейности, счетоводни, консултантски, юрисконсултски и дори куриерски да се извършват от други лица. Според законопроекта счетоводителите и юрисконсултите ще бъдат закононарушители, извършвайки своята дейност, която в законопроекта вече е определена като адвокатска каза председателят на Националния съюз на юрисконсултите Кристина Димитрова.
Тя изрази опасения и по отношение на друг спорен текст в законопроекта:
„Със законопроекта се предвижда и въвеждане на изпит, отпадане на възможността за вписване на адвокат без държане на изпит с пет години юридически стаж, като по този начин се извършва замяна на понятието „юридически стаж" с понятието адвокатски стаж. Това според нас е недопустимо и смятаме, че по този начин ще се стигне до там, че един съдия с 30 години стаж ще трябва да държи изпит, за да стане адвокат", обясни Димитрова.

"Очевидно е, че в закона не става дума за това адвокати да извършват тези дейности, а само адвокати да ги извършват", посочи Георги Илиев, член на УС на юрисконсултите. Той отбеляза още, че законопроектът не е обсъждан с останалите юридически общности, освен от самите адвокати, както и с неправителствените организации. Тази липса на дискусия, по думите му, е сериозен недостатък.
Илиев определи като нецелесъобразно и дори опасно предлаганото изменение в закона, даващо право на адвокатите на свободен достъп до извършване на справки по дела, без представяне на документ за упълномощаване от страна на клиента, включително и достъп до Нациоанална база данни, поддържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройство.

Готвените промени в Закона за адвокатурата ще облагодетелстват адвокатското съсловие за сметка на редица други професии. Една от тях е тази на счетоводителите, каза Катя Трънчева от Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия:
„За нас основният проблем е, че редица дейности, които по своята същност са чисто административни, счетоводни, консултантски, дори куриерски, и са окачествени като адвокатски в чл. 24, ал. 1 от законопроекта, затова по тази причина чрез чл. 150 са забранени за извършване от други лица. Очевидно е, че в законопроекта не става дума за това и адвокати да извършват тези дейности, а само адвокати да имат право да ги извършват", заяви Трънчева.
"Считаме, че някои точки от закона са тотално неадекватни на потребностите на бизнеса, особено на малкия и на средния бизнес в България и биха взривили стопанския живот в страната, ако се приложат по предложения начин."

Според становището на Българската стопанска камара Законът е лобистки. Той задълбочава порочната тенденция за свръхрегулиране и ограничаване на достъпа до определени свободни професии и дейности, в противоречие с правилата на конкуренцията и свободната стопанска инициатива. Проектът едновременно разширява кръга на дейности, които се извършват от лицата, упражняващи адвокатската професия и ограничава достъпа до вписване в регистъра на адвокатската колегия. Забранява се осъществяването на дейностите от лица, които не са адвокати, чрез въвеждане на административнонаказателна отговорност.

Становищата си отделните гилдии са внесли до председателите на Народното събрание, правната парламентарна комисия, комисията по вътрешна сигурност, правосъдния министър и председателя на комисията за защита на конкуренцията.

И като капак през изминалата седмица бе и изразеният ентусиазъм на адвокатите да свалят статии от медиите, които не им харесват. Това предизвика бурен смях сред медии и експерти, защото още веднъж доказа, че част от адвокатите не само се изразяват некомпетентно, но и твърде много са си повярвали.
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини