Отидете към основна версия

22 975 9

Защо е важен постоянният адрес?

  • постоянен-
  • настоящ-
  • адрес
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Не се изненадвайте, ако установите, че без да знаете Топлофикация, енерго-преносното дружество или дружеството доставчик на питейна вода, са ви осъдили без дори да сте подозирали за това. Те ще връчват всичките си книжа и документи на адреса, на който се водите, че живеете и ако няма кой да ги получи или да ви уведоми, ще изтървете сроковете за възражения срещу тях. Това коментира пред Факти.бг нотариус Стилиян Тютюнджиев относно проблемите на адресната регистрация.

Съгласно Закона за гражданската регистрация, всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес.

Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистрите на населението.

Постоянният адрес е винаги на територията на Република България. Всяко лице може да има само един постоянен адрес. Всеки български гражданин трябва да бъде вписан в регистъра на населението на едно населено място. Български граждани, живеещи предимно в чужбина, които не са вписани в регистрите на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистрите на населението на район „Средец” на град София.

Първият проблем, на който искам да наблегна е съществуващата практика в България гражданите да не заявяват актуален, действителен настоящ и постоянен адрес. Формално се водят на един адрес, а фактически живеят, пребивават на съвсем друг, никому неизвестен адрес. Не отчитат сериозността на този факт и го неглижират, което може да довлече след себе си сериозни правни последици за тях.

Адресната регистрация е свързана не само със задължения за гражданите, но и с оглед адекватна защита на техните права и интереси. Следва да се има предвид, че дори и понастоящем в днешния развит на технологии век, писмената форма на книжа и документи продължава да бъде все така задължителна и важна за доказването на редица факти и правоотношения. Повечето действащи закони свързват с неблагоприятни санкционни последици официално заявена, но недействителна адресна регистрация. Презумпцията в такива случаи е, че лицето всъщност редовно е получило книжата макар това да не е било така. При това последващото оспорване на това „получаване” е свързано с кратки срокове, чието пропускане би могло да се окаже понякога фатално. Ето защо актуалната адресна регистрация е важна с оглед своевременна защита на правата ни.

Масово се случва в практиката да се издирват лица, с цел да им се връчат нотариални покани, призовки, на заявени от тях адреси, които същите са продали или напуснали, било то защото са били на квартира или са се изселили в друго населено място. Постоянният адрес е адрес на кореспонденция с органите на държавната власт и органите на местното самоуправление. По смисъла на закона настоящ адрес е адресът, на който лицето живее, а всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес. В този смисъл на практика лицата се търсят първо на настоящия им адрес, тъй като се предполага че там живеят. Ако не бъдат намерени там, тогава се посещава и постоянния им адрес. Ако и там лицето липсва нотариуса, съдебния призовкар или частния съдебен изпълнител залепва уведомление и след 14-дневен срок книжата се считат надлежно връчени. Всякакви срокове за ваша защита напълно законно изтичат, а вие губите възможността да упражните правата си. Така е напълно реална „възможността” да бъдете „осъдени” без да разберете. Може дори да станете обект и на реална измама.

Например от ваше име да бъде подписана Запис на заповед с определена сума. Кредиторът ви или лицето, което иска да се възползва от нея, ще поиска от Нотариуса да ви връчи нотариална покана на адреса, на който сте регистрирани и в 14-дневен срок от залепянето на уведомлението, с което се констатира, че не се намирате на адреса, отива в Районния съд, вие не възразявате, защото отново ви връчват книжата на този адрес, на който ви няма. Заповедта за изпълнение влиза в сила, кредитора отива при съдия-изпълнител, който ви връчва покана за доброволно изпълнение, отново на този адрес, на който ви няма и след това директно ви прибира парите от банковата ви сметка и ги дава на вашия привиден „кредитор”. Всички действия са в кръга на закона и никой орган няма да носи отговорност за тази схема. Същото ще важи и за актове за установяване на административни нарушения от КАТ, както и за всякаква друга кореспонденция имаща отношение към вас като личност и като гражданин. Дори не във всички случаи някой ви търси, за да изпълните свое задължение, а за да се възползвате например от свои права, но вие може дори и да не разберете това.

Лица, които са свидетели и не могат да бъдат открити на постоянни и настоящ адрес, се обявяват от МВР и надлежните органи, по искане на съда, за национално издирване.

Същото важи за адреса на управление на дружествата. Регистрират се първоначално с един адрес, в последствие се променят офиси на съвсем друг адрес и не се уведомява Търговския регистър. Регистърът е публичен и преди да поискат да ви съдят или да ви връчат някакви книжа се извършва справка в него. Ако фирмата не се открие на адреса, всякаква кореспонденция, нотариални покани, призовки и съдебни книжа се считат за надлежно връчени. Нехайството може да ни излезе много скъпо.

Умния си решава проблемите, а мъдрия не ги допуска.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.

Свързани новини